Prostriedky, ktoré mali pomôcť bojovať proti dezinformáciám, dala Šimkovičová radšej na filharmóniu

Autor: Redakce
Zdroj foto: FB Ministerstvo kultúry
Podľa jej slov nebolo možné projekt zrealizovať v čas, pritom ministerstvo vyhodnotilo projekty ešte pred mesiacom. Je možné, že pri rozhodovaní zavážila aj Šimkovičovej dezinformačná mediálna kariéra?

Podľa jej slov nebolo možné projekt zrealizovať v čas, pritom ministerstvo vyhodnotilo projekty ešte pred mesiacom. Je možné, že pri rozhodovaní zavážila aj Šimkovičovej dezinformačná mediálna kariéra?

Martina Šimkovičová sa stretla s generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie Mariánom Turnerom. Oznámila mu, že prostriedky, ktoré boli pôvodne určené na podporu a rozvoj mediálnej výchovy a boj proti dezinformáciám, poputujú na opravu strechy Slovenskej filharmónie. Ministerstvo plánujem využiť plnú sumu 400 tisíc eur, čo je viac ako bolo pôvodne plánované, uvádza Ministerstvo kultúry na Facebooku.

Dôvodom pre túto zmenu je obmedzení časový limit, na ktorý je dotácie možné použiť. Vláda má na využitie finančných prostriedkov čas do konca tohto roku. Vzhľadom na ciele, ktoré boli vytýčené v pôvodnom pláne by projekt nebolo možné zrealizovať včas. „ Je to nereálne, tak sme sa rozhodli aby tieto peniaze neprepadli, médiá informovali o 300 tisíc, je to 400 tisíc. A samozrejme s niektorými vecami nesúhlasíme v rámci tohto programu,“ uviedla ministerka Šimkovičová vo videu zo stretnutia.

Dofinancovanie reduty na streche filharmónie bude ministerstvo stáť zhruba 260 tisíc eur. Zvyšné peniaze poputujú na opravu Univerzitnej knižnice v Bratislave.  Deň pred verejným oznamom ministerky o zmene účelu financií, informovali TVnoviny o stagnácií rozhodnutia o och využití. Organizácie si sťažovali na dlhú čakaciu lehotu na rozhodnutie.

Výzvu na financovanie projektov na rozpoznanie hoaxov vyhlásilo ministerstvo pod bývalým vedením ešte v lete. Do minulého týždňa nedostali ešte ani rozhodnutie, či boli organizácie úspešné alebo nie. Uzávierka výzvy bola pri tom ešte 12. septembra a projekty vyhodnotilo ministerstvo pred mesiacom.

Medzi projekty patrí aj organizácia Demagog.sk, ktorá overuje pravdivosť výrokov politikov. V rámci programu mali v pláne sa venovať ohrozeným skupinám ako sú deti a dôchodcovia v podobe workshopov a školení. Na otázky odpovedala Šimkovičová iba tým, že sa tomu budú venovať. Bližšie informácie ani dodatočné odpovede ministerka neposkytla.

Pozoruhodná mediálna história Šimkovičovej

Súčasná ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa pred svojou politickou funkciou venovala moderátorskej kariére. V médiách bola známa najmä ako moderátorka hlavného večerného spravodajstva po boku Patrika Švajdu. Markíza s ňou rozviazala spoluprácu po tom, ako zdieľala nenávistné príspevky o utečencoch a zmanipulované obrázky a videá.

Po niekoľkých rokoch sa pred kameru vrátila znova, tentokrát ako moderátorka TV Slovan, ktorý je preslávený svojim dezinformačným a proruským obsahom. Medzi jej častých hosťov patril aj Štefan Harabin, Rudolf Hulilak či Ľuboš Blaha, uvádza Brainee. TV Slovan sa dokonca nachádza aj v databáze Konšpirátori, ktorá uverejňuje nebezpečné internetové weby so škodlivým obsahom.