Primátorka Brna, Markéta Vaňková, berie kokaín? Prečo by bola ochotná odstúpiť z funkcie, ak by to nebola pravda?

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: twiter

Na sociálnych sieťach nedávno obletela kontroverzná fotka, na ktorej sa nachádza primátorka Brna, Markéta Vaňková zo strany ODS, spolu s jej námestníkom Robertom Kerndlom. Fotografia zobrazuje, ako niekto podáva biely prášok Vaňkovej a Kerndlovi, pričom na stole je vidieť rozdelený prášok do niekoľkých „lajn“. Snímka vyvolala pohoršenie a rozruch v politických kruhoch, a mnohí českí politici ju začali zdieľať na Twitteri. Vaňková sa k tejto situácii vyjadrila na sociálnej sieti a je ochotná aj odstúpiť z funkcie. 

 

Primátorka Brna, Markéta Vaňková, sa k fotke vyjadrila, a hoci nepopiera jej existenciu, trvá na tom, že ju zámerne zmanipulovali. Odmietla akékoľvek spojenie s užívaním nelegálnych drog a tvrdí, že ide o snahu poškodiť jej reputáciu. „Táto fotka je úplne zmanipulovaná a je to pokus o politickú likvidáciu. Nepopieram, že je to moje foto, ale na ničom podobnom som sa nikdy nezúčastnila,“ vyhlásila Vaňková.

Fotografiu zverejnil anonymný užívateľ na Twitteri, no jeho identita zostáva neznáma. Snímka vzbudila podozrenie, že môže ísť o politicky motivovaný útok na primátorku a jej námestníka. Aj Robert Kerndl z ODS sa odmieta stotožniť s akýmkoľvek užívaním drog a tvrdí, že celá situácia je účelovým snahou poškodiť jeho a Vaňkovú.

Fotka vyvolala vlnu reakcií a mnohí politici začali žiadať dôkladné vyšetrenie a odhalenie pôvodu fotky. „Je neprijateľné, aby sme sa v politike uchyľovali k takýmto zákerným praktikám. Ak sa potvrdí, že ide o zmanipulovanú snímku, osoby za týmto činom musia niesť následky,“ vyhlásil jeden z českých politikov.

Vaňková však nepopiera, že by bola proti užívaniu drog, je za legalizáciu marihuany. Dokonca uviedla, že ak kolegovia rozhodnú, aby opustila svoju funkciu, urobí tak. Takže naskytuje sa otázka, prečo by opúšťala svoj post, ak by to nebola pravda?

V súčasnosti prebieha vyšetrovanie na polícii, ktoré má objasniť pôvod a autenticitu fotografie. Všetci zúčastnení politici sa plne spolupracujú s vyšetrovateľmi a dúfajú, že pravda sa čoskoro vyjasní.

Celá situácia vyvolala vo verejnosti veľkú diskusiu o etike v politike a o tom, do akej miery môžu byť politici vystavení politicky motivovaným útokom. Tento incident je dôkazom toho, akým spôsobom sa politické boje môžu prenášať do digitálneho prostredia a ovplyvňovať verejnú mienku. Bude teraz na polícii, aby objasnila celú situáciu a zistila, kto za fotografiou skutočne stojí.