Prezidentka zverejnila ďalšie termíny referenda

Autor: Redakce
Dátum konania referenda 21. januára 2023 bol podľa prezidentky Zuzany Čaputovej najskorší možný termín, ktorý odporučil Odbor volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR.


„Vychádza to totiž z lehôt potrebných pre hlasovanie zo zahraničia, a tiež z lehôt na samotnú prípravu referenda. Najneskorší termín referenda, na ktorý som ho mohla podľa ústavných lehôt vyhlásiť, bol 12. február 2023,“ uviedla v pondelok na sociálnej sieti prezidentka. Dodala, že si vypočula, že termín konania referenda v sobotu 21. januára 2023 nie je podľa niektorých poslancov dobrý. 


Do úvahy podľa nej ešte pripadali termíny 28. január, 4. február a 11. február 2023. „Som zvedavá na diskusiu, v čom by boli tieto termíny lepšie. V počasí ťažko,“ tvrdí prezidentka. Zuzana Čaputová na sociálnej sieti tiež uviedla, že nemohla vyhlásiť referendum len s jednou otázkou na sobotu 29. októbra 2022, teda v deň konania spojených komunálnych a župných volieb, a s druhou otázkou až po tom, čo by o nej rozhodol Ústavný súd SR. „Som viazaná petíciou v podobe, v akej mi bola doručená, teda s dvoma otázkami v jednej petícii. Ak by mi boli doručené dve petície, pre každú otázku samostatne, potom by bolo možné vyhlásiť dve referendá v rôznych termínoch,“ vysvetlila prezidentka. V závere ešte dodala, že najdôležitejšie je napísať referendové otázky v súlade s Ústavou SR.ZDROJ: webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook