Prezidentka Zuzana Čaputová by odovzdala vládu Róbertovi Ficovi ak by to bola vôľa občanov

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Na hrane TV JOJ

Prezidentka SR Zuzana Čaputová je s vládnutím vlády Ľudovíta Ódora spokojná, uviedla to v relácii Na hrane. Je spokojná s odbornosťou vláda, ktorá sa nenecháva zatiahnuť do politických hier. Poukázala na to, že už pred vymenovaním vlády odborníkov boli terčom útokov a pokusy ich spochybnenia pokračujú aj ďalej. „Venujú pozornosť témam, ktoré sú veľmi dôležité pre Slovensko,“ dodala Zuzana Čaputová. Čaputová pripomenula, že vláda má prvých 30 dní všetky právomoci a funguje samostatne. Ak by si občania zvolili Róberta Fica,  vládu Ficovi by zverila, ak by to bola vôľa občanov.

 

Zuzan Čaputová sa vyjadrila aj k aktuálnemu dianiu v parlamentu. „Obraz, ktorý sa vysiela do spoločnosti nie je priaznivý,“ pripustila. Okrem toho uviedla, že vo štvrtok vetovala dva zákony, v nasledujúcich dňoch by mala v rozhodovaní o podpise alebo vetovaní ďalších zákonov pokračovať.

Prezidentka dostala otázku, ak Igor Matovič znova vyhrá voľby odovzdáte mu poverenie na zostavenie vlády s tým, že sa môže stať znova premiérom? „Voľby sú nástrojom, aby si občania zadefinovali kto im chce vládnuť. V tomto zmysle je ústavnou tradíciou  odovzdať možnosť zostavenia vlády víťazovi volieb. Igor Matovič, má veľkú nedôveru u občanov, a to je aj odpoveď na otázku“ uviedla prezidentka.

Pani prezidentka dostala i otázku, s akým pocitom by odovzdala vládu Róbertovi Ficovi. „Ak by to bola vôľa občanov, o toto by som sa mohla v tej chvíli oprieť“ odpovedala Zuzana Čaputová.

K svojej opätovnej kandidatúre na post hlavy štátu sa konkrétne nevyjadrila a v diskusnej relácii neoznámila svoje konečné rozhodnutie. Zatiaľ tak neurobila aj vzhľadom na vnútropolitickú situáciu v krajine, chce rozhodnúť zodpovedne.

Či rozhodnutie o opätovnej kandidatúre, prípadne to, že nebude opäť kandidovať, oznámi na výročie svojej inaugurácie, neuviedla. „Oznámim to v rozumnom čase,“ povedala.

Čaputová počula informáciu o tom, že po voľbách by mohlo dôjsť k zmene priamej voľby prezidenta. „Počula som informáciu o tomto zámere, neviem však vyhodnotiť jej pravdivosť,“ uviedla.

O možnej výmene šéfa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča podľa jej slov hovorila aj s premiérom. Tvrdí, že je to otvorená otázka. „Chcem, aby mal najskôr on v tom jasno,“ dodala hlava štátu.