Prezidentka si prevezme európsku cenu, ktorá dáva nádej, že budúcnosť tolerancie, udržateľnosti a spoločenstva je možná

Autor: Redakce
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová vystupuje s príhovorom pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu 19. októbra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si budúci utorok v Berlíne prevezme Schwarzkopfovu európsku cenu. Dostala ju za odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín a najmä Rómov a za ekologicky udržateľnú budúcnosť, uviedla v oznámení Schwarzkopfova nadácia Mladá Európa, informuje TASR. "Celej Európe dáva nádej, že budúcnosť tolerancie, udržateľnosti a spoločenstva je možná," uviedla nadácia v odôvodnení. "Jej boj proti korupcii ukazuje, že existuje alternatíva ku skorumpovanej a autoritárskej elite. Stala sa vzorom v celom regióne a opozičné hnutia po celom regióne získali novú silu."Cenu Čaputovej udelili ešte v roku 2021, vzhľadom na pandémiu covidu však odovzdávanie odložili až na tento rok. 


Na podujatí sa 24. januára zúčastní aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý predtým slovenskú prezidentku prijme vo svojom sídle, vyplýva z informácií jeho kancelárie. Schwarzkopfovu európsku cenu udeľujú od roku 2003 predstaviteľom politiky a občianskej spoločnosti. O ocenených za výnimočné príspevky k európskemu porozumeniu a ideálom rozhoduje porota mladých ľudí z celej Európy.

 

ZDROJ: info.sk
ZDROJ FOTO: Facebook