Prezidentka s hrdosťou predstavila holandským partnerom krásy Slovenska

Autor: Redakce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa s holandským kráľom Viliamom Alexanderom a kráľovnou Maximou rozlúčila pod Kriváňom, na moste cez rieku Belá, odkiaľ ich už čakala cesta domov do Haagu.

Prezidentka s hrdosťou predstavila holandským partnerom aj jeden z najinovatívnejších systémov zálohovania PET fliaš a plechoviek v EÚ vybavený inovatívnou softvérovou technológiou. Výborná správa je, že po dnešnej prezentácii zástupcovia holandskej podnikateľskej delegácie prejavili záujem o slovenské riešenie systému zálohovania. Slovensko je stredoeurópskym lídrom v oblasti zálohovania a prináša inovatívne riešenia odpadového hospodárstva a recyklácie. ,,Sme inšpiráciou aj pre Holandsko, ktoré plánuje zaviesť v roku 2023 zber plechoviek a práve slovenská spoločnosť by po dnešku mohla byť dodávateľom riešenia,“ informovala Čaputová .

V Tatrách im počasie veľmi neprialo a tak sa nepodarilo ukázať kráľovskému páru naše krásne hory, ale plnohodnotne im to vynahradili srdečné prijatia od úžasných ľudí, ktorých počas celého dňa stretávali. Navštívili aj centrum Spišskej katolíckej charity v Poprade. Robia skvelú prácu po celom Slovensku. Nebyť aktívnej občianskej spoločnosti a množstva dobrovoľníkov, len ťažko by zvládli pomoc utečencom z Ukrajiny tak, ako sa to nakoniec podarilo.

Na základnej škole v Liptovskom Mikuláši sa zúčastnili modelovej hodiny v rámci projektu “Školy, ktoré menia svet.” Cieľom je viesť žiakov a žiačky ku kritickému mysleniu, mediálnej gramotnosti, demokratickému zmýšľaniu a morálnym hodnotám.

Trojdňová kráľovská návšteva holandského kráľa a kráľovnej sa zavŕšila na Liptove a Spiši. Prešli sa aj historickým námestím Spišskej Soboty a prehliadli si kostol Svätého Juraja, ktorého hlavný oltár pochádza z dielne majstra Pavla z Levoče.

Po všetkých stránkach to bola historická návšteva a prezidentke bolo veľkou cťou sprevádzať po Slovensku takýchto významných hostí. Holandský kráľovský pár si nás získal svojou otvorenosťou, bezprostrednosťou a úprimnosťou, ktorú bolo cítiť pri každom stretnutí, uviedla prezidentka.

Ako ďalej prezidentka napísala na sociálnej sieti: ,,Verím, že historická návšteva to bola aj pre obe naše krajiny. Vzájomne partnerstvo prerástlo do veľmi produktívneho priateľstva. Slovensko a Holandsko si k sebe našli cestu, ktorá neodráža iba spoločné hodnoty, ale má aj veľmi konkrétny prínos pre našich občanov a firmy v podobe nových partnerstiev a dohôd o spolupráci. Dankje wel!“

 

 

 

ZDROJ: Facebook.com/zcaputova

ZDROJ FOTO: Facebook.com/zcaputova