Prezidentka prijala v paláci odchádzajúcu vládu: Slovensko takýchto ľudí potrebuje, odkazuje Čaputová

Autor: Jana Kováčová
Zdroj foto: FB Matúš Šutaj Eštok
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci ministrov odchádzajúcej úradníckej vlády. Osobne im poďakovala za úspešných päť a pol mesiaca výkonu mandátu a za ich odvahu prijať náročnú úlohu. Špeciálna vďaka patrila premiérovi Ódorovi.

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci ministrov odchádzajúcej úradníckej vlády. Osobne im poďakovala za úspešných päť a pol mesiaca výkonu mandátu a za ich odvahu prijať náročnú úlohu. Špeciálna vďaka patrila premiérovi Ódorovi. 

Členov vlády ocenila prezidentka najmä za ich odborný a profesionálny prístup. Ministri to nemali ľahké, viacerí z nich museli prerušiť svoju profesijnú kariéru. Do funkcie nastúpili počas doznievajúcej energetickej krízy, vojenskej agresie na Ukrajine, veľkého napätia na politickej scéne a bez podpory v parlamente. Napriek tomu sa im podarilo upokojiť situáciu, a naplniť počas 21 rokovaní aspoň niekoľko stanovených míľnikov. Zdôraznila, že predstavovali vládu odborníkov a nie reprezentantov politických strán, namiesto podpory však často znášali ostrú kritiku.  

Vyzdvihla aj premiéra Ódora za jeho spoluprácu a osobitú kombináciu odbornosti a humoru. “Želám si, aby skúsenosť, ktorú ministerky a ministri v slovenskej politike získali nebola odradzujúca pre ich ďalšie pôsobenie vo verejnom živote. Pretože takýchto ľudí naše Slovensko potrebuje,” uviedla prezidentka na svojej sociálnej sieti

Premiér Ľudovít Ódor vyjadril svoju vďaku prezidentke za spoluprácu a pochválil aj svojich úradných kolegov. “Tento team bol výnimočný, rád by som sa poďakoval za spoluprácu a úsilie vyvinuté v prospech ľudí na Slovensku,” zhodnotil fungovanie vlády dosluhujúci premiér v reportáži televízie Markíza. Bývalý premiér už dlhšie tvrdil, že jeho vláda nebola len tá čo “svietila a kúrila”. Aj keď sa mnohým zdalo, že dočasná vláda bola neviditeľná, Ódor je toho názoru, že práve tak to malo byť. “Ušetrili sme vás politických hádok, namiesto nás majú byť viditeľné výsledky našej práce,” uviedol v statuse. Za svoje najpodstatnejšie úspechy považuje bývalá vláda záchranu eurofondov vo výške 700 mil. eur, implementáciu plánov obnovy, sociálnu pomoc slabším a zabezpečenie nízkych cien energií. V oblasti školstva zvýšili dotácií a celkovo skvalitnili vzdelávanie. S dosiahnutými výsledkami sú spokojní. Peter Balík, minister financií, sa dokonca pre Markízu vyjadril, že jeho ministerstvo je v päťhviezdičkovom stave. 

 

Posledné rokovanie úradníckej vlády

Posledné rokovanie úradníckej vlády sa udialo v utorok dopoludnia. Stretnutie bolo krátke, na programe rokovania boli len dva body. Riešili sa nevyčerpané kapitálové výdavky ministerstva pôdohospodárstva a odkaz pre budúcu vládu v podobe knižných štúdií. Ministri zhodnotili aj svoju spoluprácu, zazneli slová poďakovania a vyzdvihovali aj profesionálny prístup bez subjektívnych emócií. Dokumenty, ktoré odchádzajúca vláda zanechala, majú obsahovať rozpracované návody pre riešenie akútnych problémov Slovenska. Obsahujú témy sociálne slabších skupín, eurofondov a udržania talentov. Premiér je presvedčený, že bez nich sa naša krajina nepohne ďalej. Návody adresoval aj nový premiér Robert Fico, ich obsah nebude nová vláda brať do úvahy. “Nie sme inšpirovaní návrhmi Pána Ódora ani inými bankármi, máme úplne rozdielne názory na veci,” prehlásil Fico pre televízne noviny Markíza. 

 

Nová vláda vymenovaná 

Napriek komplikáciám s nominantmi na ministrov došlo ku spoločnému konsenzu, a včera vymenovala prezidentka nových členov vlády. Na Ústavu SR prisahal premiér Robert Fico (Smer-SD) a predseda parlamentu Peter Pellegrini. Smer-SD získalo šesť ministerstiev a Slovenská národná strana (SNS) dve. Peter Pellegrini s jeho stranou Hlas-SD bude viesť sedem kabinetných rezortov. Najväčšie zastúpenie má v parlamente Smer-SD, ak sa im podarí presadiť svoj program, najbližšie kroky vlády povedú ku znižovaniu chudoby, trinástemu dôchodku a zaisteniu stability tradičnej rodiny. 

 

Smer má v slovenskej politike bohatú históriu, tohtoročné voľby značia štvrté víťazstvo od jej začiatku existencie. Strana bola založená jej hlavným predstaviteľom Robertom Ficom v roku 1999. Po siedmich rokoch v strane sa Fico stal prvýkrát premiérom Slovenska. Počas svojej kariéry kandidoval v roku 2014 na prezidenta, bol však porazený nezávislým kandidátom Andrejom Kiskom. Po svojom treťom mandáte premiéra čelilo jeho meno vážnym obvineniam po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a snúbenice Martiny Kušnírovej. Po masových protestoch Fico odstúpil z funkcie a jeho politický vplyv zásadne klesol. Tento rok sa opäť vrátil na politickú scénu a zasadol rovno do premiérskeho kresla.