Prezidentka Čaputová rokovala s Generálnym Tajomníkom OSN Guterresom pred valným zhromaždením OSN

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Zuzana Čaputová

Pred začiatkom Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku prezidentka Zuzana Čaputová uskutočnila dôležitý rozhovor s generálnym tajomníkom OSN, Antóniom Guterresom. Toto stretnutie bolo zamerané na riešenie kritických medzinárodných otázok, ktoré majú vplyv na globálnu bezpečnosť a klimatickú krízu.

 

Jednou z hlavných tém, ktoré boli predmetom rozhovoru, bola bezpečnostná situácia v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Prezidentka Čaputová vyjadrila pevnú podporu Slovenska medzinárodnému právu a Charte OSN v tejto súvislosti. V reakcii na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine Slovensko zastáva jasné stanovisko v záujme zachovania mieru a medzinárodného poriadku. Toto stanovisko získalo uznávanie zo strany generálneho tajomníka OSN, Antónia Guterresa.

Okrem bezpečnostných otázok sa prezidentka Čaputová a generálny tajomník Guterres venovali aj klimatickej kríze. Tieto témy patria k dominantným témam tohtoročného Valného zhromaždenia OSN a majú priamy dopad na globálnu situáciu a životy všetkých obyvateľov planéty.

Generálny tajomník Guterres ocenil úsilie Slovenska v oblasti klimatickej neutrality a jeho ambiciózny cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Prezidentka Čaputová zdôraznila, že Slovensko je odhodlané prispieť k medzinárodným snahám o zníženie emisií skleníkových plynov a boj proti klimatickej zmene.

Rozhovory prezidentky Čaputovej a generálneho tajomníka Guterresa sú súčasťou série bilaterálnych stretnutí lídrov, ktoré prebiehajú pred začiatkom Valného zhromaždenia OSN. Samotné zasadnutie Valného zhromaždenia OSN sa začne zajtra a bude sa venovať dôležitým otázkam týkajúcim sa mieru, bezpečnosti a udržateľného rozvoja na svetovej úrovni.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila odhodlanie Slovenska aktívne prispievať k medzinárodným riešeniam a spolupracovať na kľúčových otázkach, ktoré ovplyvňujú budúcnosť celého sveta. Jej úsilie na poli diplomacie a globálnej politiky potvrdzuje Slovensko ako aktívneho a zodpovedného člena medzinárodnej komunity.