Pomáhame Ukrajine v odstraňovaní mín

Autor: Jana Kováčová
FB Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
,,POMÁHAME V ODSTRAŇOVANÍ MÍN – NEVIDITEĽNEJ ZBRANE, KTORÁ BERIE NEVINNÉ ŽIVOTY,“ uviedlo na svojej socialnej sieti Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Ukrajina je v dôsledku ruskej brutálnej agresie jednou z najviac zamínovaných krajín na svete, ktoré sužuje nevybuchnutá munícia a nášľapné míny.  Dlhodobé účinky týchto smrtiacich zbraní predstavujú vážnu hrozbu pre Ukrajincov, ale aj všetkých ľudí prechádzajúcich týmito oblasťami. Odmínovanie kontaminovaných území patrí medzi prvé predpoklady obnovy Ukrajiny, aby Ukrajinci mohli vo svojej domovine opäť bezpečne žiť.
Slovenská republika už poskytla nášmu východnému susedovi desať odmínovacích kompletov Božena, vrátane dvoch modelov v najnovšej piatej verzii. Celková účtovná hodnota poskytnutých systémov je približne 3,5 milióna eur. Naši vojaci zároveň zaškolili ukrajinských inštruktorov na správne používanie tejto techniky.
Sme radi, že aj v dnešný Medzinárodný deň proti nášľapným mínam tak naša technika pomáha zachraňovať životy nevinných Ukrajincov – s jediným cieľom: aby každý ďalší krok Ukrajincov k víťazstvu bol bezpečnejší.