Politické napätie je na vrchole: Prezidentka Zuzana Čaputová požaduje zvolanie bezpečnostnej rady po zásahu NAKA

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Zuzana Čaputová

Ranný zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v priestoroch bezpečnostných zložiek štátu spustil vlnu politických diskusií a napätia. Prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii na túto udalosť požiadala premiéra Ľudovíta Ódora o zvolanie bezpečnostnej rady. O tom informoval hovorca prezidentky, Martin Strižinec. Prezidentka Čaputová očakáva rýchle vysvetlenie okolností zásahu zo strany polície a dozorujúceho prokurátora v súlade s právnymi predpismi.

 

Zásah NAKA sa uskutočnil v dome riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča, ako informoval portál pluska.sk. Hoci šéf SIS sa v dome v čase zásahu nenachádzal, detaily tohto zásahu a jeho dôvody zatiaľ nie sú verejne známe. Podľa dostupných informácií boli zadržaní aj niektorí členovia tímu Oblúk, ktorý vyšetroval potenciálnu trestnú činnosť členov NAKA spojenú s vyšetrovateľmi okolo Jána Čurillu. Tento prípad sa týkal možnej manipulácie konaní.

Vojna medzi rôznymi bezpečnostnými zložkami štátu a ich vzájomné konflikty pritiahol pozornosť verejnosti a politických aktérov. Prezidentka sa rozhodla vyslať jasný signál tým, že požiadala o zvolanie bezpečnostnej rady, čo naznačuje, že očakáva zodpovednosť a transparentnosť v riešení tejto situácie. Zároveň zdôrazňuje dôležitosť dodržiavania právneho rámca pri vyšetrovaní a zásahoch v súvislosti s bezpečnostnými zložkami štátu.