Politici pod paľbou vyhrážok. Ministerstvo vnútra prináša opatrenia na zvýšenie ochrany

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: FB Matúš Šutaj Eštok/ Public Domain
Slovenská polícia sa momentálne zaoberá 48 prípadmi nenávistných prejavov. Avizuje trestnú zodpovednosť.

V súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa ministerstvo vnútra rozhodlo zvýšiť celkovú bezpečnosť. V dohľadnej dobe by mal byť predložený súbor návrhov opatrení na zvýšenie ochrany ústavných činiteľov a samotného štátu. K jeho schváleniu by mohlo dôjsť na mimoriadnej schôdzi parlamentu, avizoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na tlačovej konferencii.

Ako informuje TASR, šéf rezortu zároveň upozornil, že v súčasnosti rieši slovenská polícia 48 prípadov schvaľovania trestných činov v podobe nenávistných prejavov voči politickým predstaviteľom. Podľa jeho slov, sa toto číslo môže ešte zdvojnásobiť. Viacerým ústavným činiteľom bola podľa Eštoka poskytnutá osobná ochrana. Rezort uvažuje aj o poskytnutí tzv. “panic tlačítka”, ktoré by v rizikových prípadoch vyslalo signál polícii.

“Robíme všetko pre to, aby sme garantovali, že všetci tí, ktorým sa vyhrážajú, aby mali garantovanú bezpečnosť,” ubezpečil Eštok.  Zároveň vyzval všetkých občanov, aby s podobnými správaním prestali. Čo sa týka trestnej zodpovednosti, nenávistné prejavy, pokiaľ nepresahujú mieru výzvy na fyzické násilie, by sa podľa Roberta Kaliňáka (Smer-SD) mohli riešiť pokutami v zrýchlenom konaní. Minister obrany však poznamenal, že legislatívne návrhy sa budú riešiť v celospoločenskej diskusii.

Zriadená pracovná skupina pod vedením Úradu vlády SR bude zbierať všetky návrhy od jednotlivých rezortov. Kaliňák naznačil, že by sa malo jednať o technické opatrenia vrátane snahy o opätovné prepojenie databázy všetkých bezpečnostných zložiek.