Pochod ukrajinských utečencov centrom Prahy!

Autor: Redakce

Centrom českej metropoly Praha prešiel v nedeľu popoludní Pochod vďačnosti, na ktorom sa zišli Ukrajinci žijúci v Česku.

 

Týmto spôsobom sa chceli poďakovať za podporu, ktorú Ukrajine poskytuje Česká republika a jej obyvatelia. Podľa polície sa na Václavskom námestí zišlo okolo 500 ľudí. S odvolaním sa na hovorcu pražskej polície o tom informuje portál Novinky.cz.  „Ďakujeme, Česko a Česi! S láskou a úctou, Ukrajina a Ukrajinci,“ uviedla na Twitteri ukrajinská ambasáda. Účastníci pochodu, medzi ktorými výrazne prevažovali ženy, sa zišli okolo poludnia pod sochou svätého Václava. Po úvodnom príhovore a skandovaní sa vydali smerom na Staromestské námestie. Niesli české a ukrajinské vlajky aj ručne vyrobené transparenty so slovami vďaky.
 

Presný počet ukrajinských utečencov s pobytom v Českej republike nie je známy, uvádzajú Novinky.cz. Český minister vnútra Vít Rakušan odhadoval koncom augusta, a teda polroka od vypuknutia ruskej invázie na Ukrajinu, že ich je v ČR vyše 300.000. Víza týkajúce sa dočasnej ochrany tam doteraz získalo 424.302 ukrajinských utečencov. Česi poslali podľa organizátorov najväčších tamojších zbierok na podporu Ukrajiny už viac ako štyri miliardy českých korún (162,9 milióna eur). Tieto peniaze slúžia na pomoc obetiam vojny a utečencom aj na nákup zbraní pre ukrajinskú armádu. ČR okrem toho poskytla Ukrajine za pol roka vojny vojenský materiál za 3,8 miliardy korún (154,7 milióna eur).

 

 

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: teraz.sk