Pellegrini spochybňuje výhodnosť nákupu vozidiel 8×8, poukazuje na navýšenie ceny

Na s nímke predseda vlády SR Peter Pellegrini poèas zasadnutia 200. schôdze vlády SR 11. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA  – Mimoparlamentná strana Hlas-SD spochybňuje výhodnosť nákupu bojových obrnených vozidiel 8×8, ktorý minulý týždeň schválila vláda. Poukazuje najmä na navýšenie jednotkovej ceny vozidla oproti návrhu predošlého kabinetu. Premiéra Eduarda Hegera a ministra financií Igora Matoviča (obaja OĽANO) vyzvali, aby pozastavili podpis zmluvy, kým sa nepreskúmajú podmienky obchodu a nepreukáže sa jeho efektivita.

„Minister obrany (Jaroslav Naď, OĽANO) dva roky nerobil nič, hoci predtým bol ostrým kritikom tendra na 8×8, vozidla, ktoré sa volalo Vydra a bolo výsledkom spolupráce fínskej Patrie a slovenskej štátnej spoločnosti Konštrukta Defence,“ skonštatoval líder Hlasu-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini. Predmetný materiál vtedy ako premiér podľa svojich slov nepredložil na rokovanie vlády vzhľadom na ostrú kritiku opozície a obdobie krátko pred voľbami.

Fínske vozidlo Patria sa podľa Pellegriniho bude nakupovať o 670.000 eur s DPH drahšie ako vozidlo Vydra. Chýba mu tiež garancia zapojenia slovenského obranného priemyslu, vrátane informácie o zapojení konkrétnych firiem. Spochybňuje tiež kompatibilitu so zbraňovými systémami NATO.

Vláda minulý týždeň schválila nákup 76 bojových obrnených vozidiel (BOV) 8×8 od Fínska. Ide o fínske vozidlá Patria AMVXP, ktoré obstáli vo vyhodnotení najlepšie. Minister obrany má uzavrieť zmluvu do 30. septembra. Celková cena za zákazku vrátane vozidiel infraštruktúry a munície je 447 miliónov eur.

Ministerstvo obrany SR avizovalo, že na tlačovú konferenciu Hlasu-SD bude šéf rezortu reagovať po stredajšom rokovaní vlády.

ZDROJ: TERAZ.SK / HLAS –SD
ZDROJ FOTO: parlamentnelisty.sk