Ohrozené sú miliardy eur, ak parlament pri zákone o výstavbe diaľníc prelomí veto prezidentky Zuzany Čaputovej uviedol bývalý riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: FB Štefan Kišš

Zuzana Čaputová prezidentka SR, dala poslancom možnosť zachrániť miliardy. Ak parlament pri zákone o výstavbe diaľnic prelomí veto prezidentky, ohrozené sú miliardy eur. V tlačovej správe to tvrdí ekonomický expert Progresívneho Slovenska a bývalý riaditeľ ÚHP Štefan Kišš. Hodnota za peniaze je ohrozená. Výstavba diaľníc sa predžuje a predražuje.

Štefan Kišš pôsobil na ministerstve financií 17 rokov. Nastúpil na rezort financií v roku 2005 ako analytik Inštitútu finančnej politiky, 2007 viedol odbor štrukturálnych a verejných politík a v rokoch 2014-2015 pracoval ako zástupca ministerstva na Stálom zastúpení Európskej únie v Bruseli. V roku 2016 sa vrátil na Slovensko, aby založil Útvar hodnoty za peniaze.

„Som rád že prezidentka vrátila zákon, ktorý ruší hodnotenie efektívnosti vo všetkých veľkých diaľničných projektoch na Slovensku,“ uviedol Kišš.

Novela zákona predstavuje frontálny útok na hodnotu za peniaze pri výstavbe diaľnic, pretože projekty za viac ako 10 miliárd eur vyníma z povinného hodnotenia, ktoré má zo zákona na starosti Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).

Ekonómovia varujú, že zákon nesmeruje k vytýčenému cieľu, pretože hodnotenie efektívnosti ÚHP posúva do bodu, kedy je už určením trasy, rozsahu a ďalších stavebných náležitostí zafixovaných až do 90 % celkových nákladov. Vo výsledku tak novela môže podľa Progresívneho Slovenska znamenať výrazné zvýšenie nákladov na výstavbu.

Ak chce Slovensko zabezpečiť dôstojnú budúcnosť pre všetkých, nemôže si dovoliť hazardovať s miliónmi eur. „Budeme ich potrebovať na pomoc ľudom, na investície do vzdelávania, do zdravotníctva,“ podotkol Šimečka.

Ministrovi dopravy Andrejovi Doležalovi vyčítali hlavne chýbajúcu kľúčovú križovatku D1/D4 vo veľkom diaľničnom projekte obchvatu Bratislavy. Novela zákona z ministerstva dopravy má podľa ministra dopravy Andreja Doležala urýchliť prípravu úsekov diaľnic D1 Turany – Hubová, D3 na Kysuciach a R4 od Prešova po hranice s Poľskom.

Kišš predstavil riešenia tejto situácie podľa PS. Zaradil medzi ne dodržiavanie pravidiel, stavanie podľa vlastného investičného plánu a vyhýbanie sa častým zmenám v ňom, skrátenie stavebného procesu či kompetentný manažment a zlepšenie interných procesov v NDS.

Odkedy vstúpil Kišš do PS, varuje pred tým, že ÚHP je v diaľniciach ohrozená. Andrej Doležal chce vyňať projekty za 10 miliárd eur.

Výstavba diaľníc sa predraží a predĺži vďaka  zlyhaniam v Národnej diaľničnej spoločnosti, nie zlyhaniam Útvaru hodnoty za peniaze, oznámilo Progresívneho Slovensko.

Informoval, že po vzájomnej dohode NDS pripravila zjednotenú štúdiu, na ktorú následne UHP pripravil svoje hodnotenie. V ňom našiel úsporu šesť miliónov eur, čo bolo asi päť percent nákladov na projekt.

„Dovolím si povedať, že to, čo v skutočnosti predlžuje výstavbu, predražuje naše diaľnice, nie je hodnotenie ÚHP, ale sú to zlé rozhodnutia a procesy v Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Veto prezidentky podľa neho predstavuje šancu tieto zdroje zachrániť. Preto vyzývame poslancov a poslankyne, aby za tento návrh vrátený prezidentkou nehlasovali,“ vyhlásil Kišš.

Odkedy som vstúpil do Progresívneho Slovenska, varujem pred tým, že hodnota za peniaze v diaľniciach je vážne ohrozená. Hrozba sa zhmotnila v zákone, ktorý prišiel do parlamentu s posvätením ministra dopravy Andreja Doležala, a chce z hodnotenia Útvaru hodnoty za peniaze vyňať projekty za 10 miliárd eur.

Nielen ja, ale aj samotný ÚHP a nezávislí ekonómovia vrátane Ivana Mikloša bijú na poplach, preto pani prezidentka tento zákon vrátila. Dala nám tak príležitosť zachrániť miliardy, ktoré potrebujeme na pomoc ľuďom a investície do kolabujúceho zdravotníctva a školstva.

Útok na dobré hospodárenie štátu

Keďže peniaze nerastú na stromoch, obrátil som sa na poslancov s výzvou, aby za tento frontálny útok na dobré hospodárenie štátu nezahlasovali. Tu je jej znenie:

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,

čoskoro budete hlasovať o novele Zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorú pani prezidentka vetovala. Schválený zákon ruší úlohu ÚHP pri posudzovaní veľkých diaľničných projektov za 10 miliárd eur pred pokračovaním ich prípravy. Predkladateľ zavádza pri tvrdeniach o zdržaniach.

Je isté, že takýto postup nie je najlepšia hodnota za peniaze. Diaľnice budú drahšie, s potenciálnou stratou minimálne jedna miliarda eur. Nemusia byť ani postavené rýchlejšie, ako deklaruje predkladateľ, pretože zanedbaná príprava na začiatku môže znamenať návrat späť v príprave dokumentácie. To sa ukázalo pri iných diaľničných projektoch (obchvate Prešova R4 alebo diaľnici D3 na Kysuciach), ktoré po desaťročiach príprav stále nie sú hotové.

Vďaka ÚHP šetríme stovky miliónov

Poslanecký návrh nešetrí čas a predražuje diaľnice potenciálne o jednu miliardu až štyri miliardy eur. V súčasnosti je zákonná povinnosť pripraviť štúdiu čo najskôr v príprave projektu. Novela ovplyvní projekty za 10 miliárd eur. Priemerná úspora z diaľničných projektov je 20 percent (jedna miliarda eur).

Novela posúva hodnotenie ÚHP na neskôr, kedy je už určením trasy, rozsahu a ďalších stavebných náležitostí zafixovaných 90 percent celkových nákladov. Ďalšiu úsporu môže priniesť potenciálne zníženie štandardu rýchlostných ciest na úroveň strategických ciest prvej triedy.

Ak by zákon platil už dnes, neumožnil by ÚHP identifikovať úspory v stovkách miliónov eur. Pri rýchlostnej ceste Nitra – Bánovce (R8) ÚHP vzhľadom na počet áut navrhol postaviť dva pruhy za 299 miliónov eur namiesto štyroch pruhov za 899 miliónov eur. Pôvodný návrh nebol ani spoločensky návratný.

Projekt sa nachádza ešte v skorej fáze prípravy, a preto je takáto úspora dosiahnuteľná. Pri hodnotení podľa nového zákona by zapracovanie úspory vyžadovalo prekresliť projekt a nanovo schváliť dokumentáciu, teda zdržanie a omnoho menšiu šancu na realizáciu úspory.

Výstavba novej železničnej trate medzi Nitrou a Trnovcom nad Váhom pôvodne za 667 miliónov eur bola hodnotená tiež v skorej fáze, keď boli identifikované dve nové, v neskoršej fáze nerealizovateľné, alternatívy. Išlo o zmenu trasovania s úsporou 204 miliónov eur a variant modernizácie bez výstavby novej trate s úsporou 403 miliónov eur (60 percent), ktorý preferuje ÚHP.

Na druhej strane, príklad, kedy ÚHP hodnotil projekt už v neskoršej fáze, a teda úspora mohla byť minimálna, je severný obchvat Prešova, I. a II. etapa (R4). Najlepšou hodnotou za peniaze bol východný dvojpruhový variant, lacnejší o 255 až 340 miliónov eur. To by si ale vyžadovalo zmeny dokumentácie. Pre možné zdržania sa preto úspora nerealizovala a pokračovalo sa so štyrmi pruhmi.

Zbytočná miliarda

Tento zákon je návrat pred rok 2016. Je to zároveň nebezpečný precedens pre politikov a političky, ktorí si neurobia svoju domácu úlohu, a potom sa vyhovárajú. Ministerstvo dopravy má problém s realizáciou projektov. Preto napríklad minulý rok vyčerpalo menej ako polovicu svojho rozpočtu na investície.

V roku 2022 malo ministerstvo dopravy k dispozícii dve miliardy eur na investície. Využiť dokázalo 43 percent (856 miliónov eur). Zvyšok presunulo do ďalších rokov alebo na iné účely.

Podľa Najvyššieho kontrolného úradu k omeškaniu projektov tunel Višňové a D1 Hubová – Ivachnová významným spôsobom prispeli zlé a nekvalifikované manažérske rozhodnutia Národnej diaľničnej spoločnosti a hrozí prepadnutie eurofondov.

Sú to projekty, pri ktorých neboli urobené štúdie, ako požadujeme dnes. Výsledkom je, že sa polstoročie prepája Bratislava s Košicami cez D1 a cieľ je v nedohľadne, alebo sa zabudlo naprojektovať križovatku D4/D1.

Úlohou Útvaru hodnoty za peniaze je vláde a verejnosti poskytnúť druhý pohľad na opodstatnenosť, rozsah a cenu navrhovaných projektov. Nezávislý analytický pohľad pomáha, aby sa štát systematicky sústredil na realizáciu najpotrebnejších projektov. Zabraňuje to neustálej zmene priorít, čo celý proces zbytočne predlžuje a predražuje.

Najväčšia pridaná hodnota ÚHP je v overovaní, či veľkosť a zameranie projektu zodpovedá reálnemu dopytu. V rokoch 2007 až 2013 bola na digitalizáciu verejnej správy preinvestovaná miliardu eur.

Aj kvôli nekvalitným štúdiám bez nezávislého analytického pohľadu dnes nie sú viditeľné prínosy a v prevádzke sú systémy prakticky bez používateľov. Rovnako ÚHP overuje, či cesty nie sú príliš široké, nestaviame mosty kde stačí násyp, alebo projektujeme podzemné parkoviská, keď stačí namaľovať čiary na asfalt. Štát tak dokáže s rovnakými peniazmi priniesť cesty, nemocnice a vlaky pre viac občanov.

„To, čo v skutočnosti predlžuje a predražuje výstavbu našich diaľnic, nie je 30-dňové hodnotenie ÚHP, ale nekompetentnosť politikov a zlé manažérske procesy a rozhodnutia v Národnej diaľničnej spoločnosti. Diaľnica z Bratislavy do Košíc sa stavia od roku 1972, kým ÚHP vznikol v roku 2016 a odvtedy nám pri výstavbe ušetril stovky miliónov eur,” dodal Kišš.

Je isté, že takýto postup nie je najlepšia hodnota za peniaze. Diaľnice budú drahšie, s potenciálnou stratou minimálne jedna miliarda eur. Nemusia byť ani postavené rýchlejšie, ako deklaruje predkladateľ, pretože zanedbaná príprava na začiatku môže znamenať návrat späť v príprave dokumentácie. To sa ukázalo pri iných diaľničných projektoch (obchvate Prešova R4 alebo diaľnici D3 na Kysuciach), ktoré po desaťročiach príprav stále nie sú hotové.