Obžalovaní si sami navrhujú tresty! Susko presadil kratší pobyt za mrežami pre korupciu. Pomáhať mu mal obžalovaný Lindtner a syn Gašpara

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: FB Judita Laššáková, Pavol Gašpar
Hovorí sa, že v politike je potrebné mať ostré lakte. Niekomu však stačia dobré konexie a guráž. Viete kto pomáhal pri tvorení nových trestných kódexov?

Hovorí sa, že v politike je potrebné mať ostré lakte. Niekomu však stačia dobré konexie a guráž. Viete kto pomáhal pri tvorení nových trestných kódexov?

Za posledné týždne je najviac debatovanou témou novela trestného zákona predložená vládnou koalíciou. Okrem zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a zmenách v zákone o ochrane oznamovateľa v sebe obnáša aj nižšie tresty za korupciu. Voči jej uzneseniam sa búri celé Slovensko na čele s opozíciou. Podľa aktuálnych zistení denníka SME, mali tieto trestné kódexy vymýšľať ľudia, ktorých sa priamo dotýkajú.

Jedná sa o obžalovaného advokáta Davida Lindtnera a štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti Pavla Gašpara, ktorého otec, bývalý policajný prezident, čelí obvineniu z vytvorenia zločineckej skupiny. Ak parlament schváli návrh novely Trestného zákona, Tiborovi Gašparovi sa zníži trest z 10 až 15 rokov odňatia slobody len na 4 až 10 ročný. Dvojročné väzenie za nepriamu korupciu sa zas Davidovi Lindterovi skráti na pol roka.

Je prirodzené, že takéto spojitosti môžu u verejnosti vyvolať isté obavy. Napokon, je trochu pozoruhodné, keď si môžu samotný obžalovaní znižovať tresty. Šéf rezortu spravodlivosti, Boris Susko (Smer-SD), v tom však nevidí nič nezvyčajné. „Keďže David Lindtner vykonáva funkciu poradcu ministra spravodlivosti pre oblasť trestnej a sankčnej politiky, je prirodzené, že určitou mierou participoval na príprave zmienenej novely,“ adresoval Susko pochybnosti verejnosti pre SME.

Kriminálnici na čele štátnych inštitúcii?

Ako sme už predtým informovali, počas pôsobenia na okresnom súde obvinila NAKA Davida Lindtnera v rámci zásahovej akcie Víchrica z prečinu korupcie. Následne bol prijatý do väzby. Na slobodu sa dostal v máji 2022. Jeho stíhanie pokračuje aj na slobode. Okrem obvinenia má na krku ešte jeden škandál. Ide o zverejnenie jeho komunikácie s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom, ktorý dnes čelí 19-ročnému trestu a je spájaný s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Ani v radoch ochrancov zákona však nie sú všetci svätý. Pred pár týždňami šokovalo Slovensko obvinenie bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara (otca Pavla Gašpara). Spoločne s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom mali údajne v roku 2016 zachraňovať protiprávnymi krokmi premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pred zverejnením kompromitujúceho videa. Viac sa dočítate TU.

Momentálne prebiehajú po celom Slovensku hromadné protesty proti spomínanej Novele trestného kódexu. Do účinnosti mala vojsť už na konci decembra. Pôvodné plány však vládnej koalícii nevyšli. Z toho dôvodu je parlamentné rokovanie o jej znení presunuté na 8. januára.