Obrnené vozidlá má českej i slovenskej armáde dodať spoločnosť BAE Systems. Firma známa obrovskými korupčnými škandálmi

Autor: Alžběta Révaiová

Vysoká hra sa chce venovať v sérii článkov významným škandálom v histórii britsko-švédskeho konsorcia BAE Systems. Pretože práve táto spoločnosť uspela so svojou ponukou PBOV aj na Slovensku. Veríme, že súvislosti môžu zaujímať i slovenských čitateľov a preto ponúkame článok i v Slovenskom jazyku.

Spoločnosť BAE Systems, vybraný dodávateľ BVP na Slovensku i v Česku, má vo svojej histórii množstvo korupčných škandálov, z ktorých jeden z najväčších sa priamo týka aj Českej republiky. O čo išlo?

Pozrieme sa na tieto kauzy v sérii článkov, ktoré sa opierajú o dôveryhodné zdroje. Krátko na to, čo sa Slovenská republika na základe štúdie uskutočniteľnosti rozhodla vyjednať dodanie švédskych pásových bojových vozidiel obrany (BVP) CV90 od spoločnosti BAE Systems, bol v Českej republike na odporúčanie externej právnej kancelárie a po odmietnutí nových podmienok zo strany dvoch z troch uchádzačov zrušený tri roky trvajúci tender na rovnaký druh vojenskej techniky. A vláda Českej republiky poverila ministerku obrany Janu Černochovú na dohodnutie nákupu CV90 s vládou Švédskeho kráľovstva. Koncom augusta ministri obrany ČR a SR podpísali deklaráciu o koordinovaní postupu pri tejto akvizícii.

Poďme si pripomenúť kauzy, ktoré v minulosti sprevádzali zákazky BAE Systems, niektoré paralely a napojenia s aktuálne prebiehajúcimi zákazkami sú dôvodom minimálne na zvýšenie pozornosti. Najvýznamnejšou kauzou spoločnosti BAE Systems je rozsiahle podozrenie z korupčného konania v mnohých štátoch sveta vrátane Českej republiky, ktoré bolo medializované najmä v roku 2007, kedy bola kauza zverejnená vo Švédskej televízii.

Švédski novinári sa zaoberali predovšetkým českou stopou v prípade, konkrétne nákupom JAS-39 Gripen. Novinári veľmi pomohli s riešením prípadu a dalo by sa povedať, že v podstate donútili jednotlivé štáty sa prípadom zaoberať. Po odvysielaní reportáže sa rozbehlo rozsiahle policajné vyšetrovanie v Českej republike, Rakúsku, Maďarsku, vo Švédsku a ďalších krajinách. V niektorých bolo vyšetrovanie niekoľkokrát zastavené a znovu otvorené. Vyšetrovanie celej kauzy pritom zásadne sťažoval fakt, že nekalé aktivity spoločnosti boli aktívne zakrývané britskou vládou. A to vrátane pokusov spoločnosti BAE Systems
podplatiť českých opozičných politikov, politikov vládnej ČSSD a tiež bývalého riaditeľa TV Nova Vladimíra Železného.

Proti postupu spoločnosti v českej kauze u britskej vlády neúspešne protestovali aj USA, ktoré si vo finále vymohli v podstate priznanie viny BAE Systems a tučné mimosúdne vyrovnanie. V našom seriáli sa budeme venovať spomenutej česko-britskej kauze zatajovania nekalých aktivít BAE Systems. Pozrieme sa na korupčné kauzy a podozrenia z korupcie, ktoré sprevádzali BAE Systems v množstve krajín celého sveta, od Slovenska, Maďarska, Rumunska a Poľska cez Tanzániu či Juhoafrickú republiku po Indii a Indonéziu.

Vysvetlíme okolnosti, za ktorých sa BAE Systems dohodla s americkým ministerstvom spravodlivosti, čiastočne vinu a zaplatila astronomickú pokutu vo výške 400 miliónov dolárov a ďalších 79 miliónov dolárov priamo súvisiacich s českým prenájmom Gripenov. Pripomeňme si, že v roku 2001 z vyhláseného tendru na nadzvukové bojové lietadlá odstúpili všetci uchádzači (Boeing, Lockheed Martin, EADS, Dassault Aviation) a vyhláseným podmienkam zostala
verná iba spoločnosť BAE Systems. Zástupcom BAE Systems v Českej republike bol ako u zákazky na Gripeny, tak u zákazky na pásové BVP Aleš Výborný. Je podobnosť situácie čisto náhodná?

Treba podotknúť, že v roku 2010 právnici BAE Systems získali v Londýne cenu za etiku. Zohrali údajne prospešnú úlohu v zásadnej revízii etických štandardov spoločnosti, vďaka ktorým sa spoločnosť chcela zbaviť poškodenej povesti a predísť ďalším podobným škandálom. Radi by sme tomu uverili.

ZDROJ: The Guardian; ihned.cz; blisty.cz; ceskapozice.lidovky.cz; army.cz

ZDROJ FOTO: dsei.co.uk