Noví členovia budúcej vlády: Premiérom SR sa stane Ľudovít Ódor, ministrom hospodárstva Peter Švec a minister zahraničných vecí Andrej Stančík

Autor: Lucia Peštová
zdroj foto: odor.sk

Dnes vláda vymenovala nových štátnych tajomníkov ministerstiev, a to konkrétne napríklad ministra hospodárstva, ktorým sa stal Peter Švec a minister zahraničných vecí Andrej Stančík, alebo minister financií Michal Horváth.

Prezidentka sa stretne s lídrami politických strán zajtra a oznámi im mená nových ministrov. Bolo to nevyhnutným krokom.  My ich mená však poznáme už dnes.

Ľudovít Ódor viceguvernér NBS, prijal ponuku prezidentky Zuzany Čaputovej stať sa premiérom Slovenskej republiky. Podľa neho sa Slovensko nachádza v ťažkej situácii, chce urobiť všetko preto, aby krajinu priviedol k predčasným voľbám. „Želaný pokoj, stabilitu, ale zároveň aj konštruktívnu odbornú diskusiu v témach, ktoré sú pre ľudí a krajinu dôležité,“ uviedol Ódor.

Je považovaný za jedného z najschopnejších úradníkov a odborníkov. Od začiatku svojho pôsobenia vo verejnej správe kládol dôraz na analýzy, dáta a fakty. Je spoluautorom rovnej dane, podieľal sa na dôchodkovej reforme, zavádzaní eura, vytvorení rozpočtových pravidiel a stál pri zakladaní projektu hodnoty za peniaze, ktorý sa stal v ostatných týždňoch predmetom kritiky za údajné spomaľovanie výstavby diaľnic.

Na post ministra hospodárstva prezidentka vymenovala Petera Šveca, ktorý bol riaditeľom  vonkajších vzťahov a hovorca trnavskej automobilky Stellantis. Švec svoju kariéru začínal ako redaktor týždenníka Trend, neskôr ako hovorca ministerstva financií, riaditeľ marketingu a hovorca predstavenstva Slovenskej sporiteľne.

Novým štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí sa stal Andrej Stančík. Ten vo funkcii nahradil doterajšieho tajomníka Martina Klusa. Andrej Stančík pôsobil ako poslanec v Národnej rade SR a bol členom parlamentného zahraničného výboru a členom Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti.

Michal Horváth sa stane novým ministrom financií. Doteraz pôsobil ako hlavný ekonóm NBS. Horváth sa stal hlavným ekonómom Národnej banky Slovenska v januári 2020 a bude patriť medzi najbližších spolupracovníkov premiéra Ódora. Je rešpektovaným odborníkom, pričinil sa o vznik Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá zo zákona analyzuje, ako sa vláde darí hospodáriť.

Miroslav Wlachovský sa stane ministrom zahraničných vecí. Pôsobil ako poradca premiéra Eduarda Hegera. Jeho posledným pôsobiskom bol poradný zbor premiéra Eduarda Hegera, ktorému radil v otázkach zahraničnej politiky.

Novým ministrom vnútra sa stane Ivan Šimko. Túto funkciu už vykonával v prvej vláde Mikuláša Dzurindu. Šimko bol štyri mesiace vo vláde Jána Čarnogurského a ministrom spravodlivosti a v druhej Dzurindovej vláde ministrom obrany.

Martin Sklenár sa stane ministrom obrany. Je skúsený vojenský expert, na ministerstve obrany sa  venoval bezpečnostnej a obrannej politike v Európskej únií a NATO.  Naď meno svojho nástupcu priamo potvrdiť nechcel. „Je to človek z môjho najužšieho tímu a človek, ktorého som ja priniesol na ministerstvo obrany. Považujem ho za veľmi dobrého odborníka,“ povedal.

Ministerstvo zdravotníctva, už teraz riadi štátny tajomník a bývalý zástupca predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič. Na ministerstvo prišiel Palkovič po tom, čo pre zdržania okolo výstavby nemocnice Rázsochy odišiel minister zdravotníctva a nominant OĽaNO Vladimír Lengvarský.

Ministerkou spravodlivosti v prezidentkinej vláde bude, bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. „Je to stále v neformálnej polohe a dopredu by sa človek nemal vyjadrovať k ničomu, kým nie sú veci dané,“ uviedla. Rozhovory s prezidentským palácom mala už pred niekoľkými týždňami. Dubovcová ako obmudsmanka v rokoch 2012 až 2017 upozornila na to, že deti v reedukačných centrách, tzv. polepšovniach, bežne hladujú, kritizovala existenciu neoficiálnych policajných ciel na policajných staniciach, upozorňovala aj na zaznávanie práv LGBTI+ ľudí.

Štátna tajomníčka Soňa Gaborčáková sa stane novou ministerkou práce. Stala sa však štátnou tajomníčkou na ministerstve práce, na starosti má „rodinnú a sociálnu politiku“. Gáborčáková zakladala Dom sv. Anny v Starej Ľubovni na pomoc deťom a mladým so zdravotným postihnutím.

Miroslava Hapalová sa stane ministerkou školstva. Bola riaditeľkou Štátneho pedagogického ústavu za ministra školstva Branislava Gröhlinga z SaS.. Pôsobí v oblasti vzdelávania, roky pôsobila ako riaditeľka slovenskej pobočky Človek v ohrození, kde sa zameriavala na pomoc deťom z vylúčených rómskych komunít.

Ministrom kultúry bude Július Barczi,  bol riaditeľom múzea Betliar a hradu Krásna Hôrka, neskôr kurátorom Slovenskej národnej galérie, historik umenia je v súčasnosti riaditeľom aukčnej spoločnosti SOGA.

Martin Kováč, budúci minister pôdohospodárstva. Do doterajšej funkcie ho navrhol  minister Samuel Vlčan v januári 2022. V minulosti viedol Nadáciu národný trust pre historické miesta a krajinu Slovenska, riadil sekciu kultúrneho dedičstva a odbor štrukturálnych fondov na Ministerstve kultúry.

Posty, ktoré zatiaľ nie sú potvrdené. Pani prezidentka Zuzana  Čaputová má nachystaný  celý tím úradníckej vlády, ku konkrétnym menám ministrov sa ešte nevyjadrila. Zatiaľ sa nevie kto nahradí vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého zo Sme rodina ani ministra dopravy a nominanta Sme rodina Andreja Doležala.

Namiesto ministerky informatizácie Veroniky Remišovej sa spomína generálna riaditeľka sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády Lívia Vašáková.

Novým ministrom životného prostredia by sa  mal stať Martin Chrenko, ktorý pôsobí v Európskej agentúre životného prostredia.

Zoznam členov novej vlády, takto bude podľa prezidentky vyzerať zostava úradníckej vlády.

Predseda vlády: Ľudovít Ódor
Minister financií: Michal Horváth
Minister zahraničných vecí: Miroslav Wlachovský
Minister vnútra: Ivan Šimko
Minister obrany: Martin Sklenár
Minister zdravotníctva: Michal Palkovič
Ministerka spravodlivosti: Jana Dubovcová
Minister hospodárstva: Peter Švec
Ministerka práce: Soňa Gáborčáková
Ministerka školstva: Miroslava Hapalová
Minister kultúry: Július Barczi
Minister pôdohospodárstva: Martin Kováč

Z funkcií zároveň odvolali štátnych tajomníkov Jána Oravca a Ľubomíra Galeka.