Novela zákona o rodnom čísle

Autor: Redakce

Poslanci hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina predložili do Národnej rady SR návrh novely zákona o rodnom čísle, ktorý by prakticky znemožnil tranzíciu. Navrhujú, aby zmena rodného čísla bola možná len vtedy, ak pri jeho určení došlo k chybe a nie je v súlade so skutočným genetickým pohlavím osoby.

„Zmena rodného čísla je možná v takom prípade, ak bol lekársky posudok vydaný na preukázanie originárne nesprávne určeného pohlavia, a teda na potvrdenie toho, že určené pohlavie nie je v súlade so skutočným genetickým pohlavím osoby,“ píše sa v návrhu, ktorý predkladajú poslanci Jozef Lukáš, Eva Hudecová (obaja zo Sme rodina), Anna Andrejuvová a Anna Záborská (obe z klubu OĽaNO).

V zákone chcú predkladatelia ponechať možnosť administratívnej zmeny rodného čísla nesprávne určeného pohlavia, podmienkou zostáva lekársky posudok, ktorý preukazuje na základe genetických testov, že došlo v minulosti k nesprávnemu určeniu pohlavia. „V prípade požadovania zmeny rodného čísla z iného dôvodu zmeny pohlavia neviaže štát povinnosť zabezpečenia a evidencie administratívnej zmeny,“ píšu predkladatelia.

 

ZDROJ: Webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook