Nemecku hrozí historická kríza! „Chceme zničiť celú našu ekonomiku pred našimi očami? Čo sme vytvorili za desaťročia?“ povedal Brudermüller

Nemecko by mohlo čeliť najväčšej hospodárskej kríze za takmer 80 rokov, ak by sa dovoz ruského plynu a ropy z dlhodobého hľadiska zastavil alebo prerušil, povedal generálny riaditeľ spoločnosti BASF, jedného z najväčších spotrebiteľov elektriny v krajine.

„To by mohlo priviesť nemeckú ekonomiku do najhoršej krízy od konca druhej svetovej vojny,“ povedal šéf firmy. Uvalenie embarga na dovoz ruských energií by podľa neho ohrozilo existenciu mnohých malých a stredných firiem. „Chceme zničiť celú našu ekonomiku pred našimi očami? Čo sme vytvorili za desaťročia? Myslím si, že takýto experiment by bol nezodpovedný,“ povedal Brudermüller s tým, že takéto opatrenia by Nemecku spôsobili bezprecedentné ekonomické škody.

Podobne sa vyjadril aj riaditeľ skupiny spoločností Otto Fuchs, ktorá združuje popredné podniky nemeckého kovospracujúceho priemyslu, Heinrich Melman.

„To by bola katastrofa,“ povedal v rozhovore pre Der Spiegel v reakcii na správy o možnom zastavení dodávok energie z Ruska. Ako uvádzajú noviny, továrne skupiny Otto Fuchs vyrábajú komponenty potrebné pre železničnú dopravu, letecký priemysel a elektromobily.

„Spotrebu plynu nemôžete znížiť jednoduchým odstavením taviacich pecí na niekoľko hodín. Zariadenie vychladne a jeho uvedenie na správnu teplotu si vyžaduje neskutočné množstvo času a energie,“ uviedol Melman. „Nedáva to zmysel ani z ekonomického, ani z klimatického hľadiska,“ dodal. „V tomto prípade budeme nútení zatvoriť továrne,“ uzavrel.

Berlín už vyhlásil prvý z troch varovných stupňov núdzového plánu a informoval o tom aj Európsku komisiu. Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck vyzval spotrebiteľov, aby šetrili.

Ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že podpísal dekrét o novom postupe platenia za ruský plyn s nepriateľskými krajinami v rubľoch. Dodal, že odmietnutie krajín platiť za palivo v rubľoch sa bude považovať za neplnenie záväzkov, a v tomto prípade budú existujúce zmluvy zastavené.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: Twitter