Nekonečný cirkus okolo Matoviča!

Autor: Redakce

Celý parlamentný cirkus sa začal ešte v stredu minulý týždeň a odhadovalo sa, že hlasovať sa bude vo štvrtok.

 

 

Odložilo sa to najskôr pre nekonečný rečnícky prejav Matoviča a napokon aj pre kolaps poslanca OĽaNO. Minister tak získal týždeň na to, aby presvedčil kľúčových poslancov, aby ho vo funkcii podržali. Podarilo sa mu to? Za odvolanie Matoviča by okrem donedávna koaličnej SaS mali hlasovať aj opozičné strany Smer, Hlas, aj nezaradení poslanci Tomáš Valášek, Miroslav Kollár a poslanci Hlasu. Podržať by ho mali vlastní, teda OĽaNO, tiež Sme rodina a pozostatok Za ľudí. Zatiaľ to vyzerá na veľmi tesné pomery, keďže za odvolanie je 73-74 poslancov, no potrebných je až 76 hlasov. Matovič si však mohol zavariť výrokmi, ktoré vyslovil pri svojej obhajobe, poštvať proti sebe zopár skalných priaznivcov, najmä Juraja Šeligu a Janu Žitňanskú zo Za ľudí alebo Kristiána Čekovského a Moniku Kozelovú z OĽaNO. „Nesúhlasíme so stupňovaním agresivity medzi demokratmi a to ani zo strany OĽaNO, a preto sa nezúčastníme hlasovania o návrhu strany SaS na odvolanie Igora Matoviča,“ vyhlásilo deväť poslancov OĽaNO vrátane Kozelovej a Čekovského. Otázny zostáva postoj napríklad poslanca Sme rodina Patricka Linharta. Šeliga počas víkendu pripustil, že minister Matovič je pod veľkým tlakom, no ani to ho podľa neho neoprávňuje na vyjarenia, aké v parlamente nedávno vyslovil.

 

 

„To, čo sa tu dva a pol roka v médiách deje, je novodobý fašizmus. Toto sa dialo v 30. rokoch minulého storočia. Vtedy žurnalisti boli trošku iní, ale aj Hitler mal presne takýchto novinárov,“ vykričal Matovič. Šeliga si myslí, že Matovič by sa mal novinárom ospravedlniť. Za neobvykle provokatívne výroky na adresu novinárov Matoviča kritizoval aj poslanec OĽaNO a šéf mediálneho výboru Kristián Čekovský. „Dôrazne sa ohradzujem proti vyjadreniam Igora Matoviča,“ vyslovil sa.  Otáznik visí stále nad skupinou poslancov Tomáša Tarabu, predsedu strany Život, toho času nezaradeného poslanca, ktorý sa pri otázke o zásadnom hlasovaní opakovane vykrúca. „Platí stále to, že pokiaľ Sulík nevylúči, že sa nevráti do vlády a neposkytne hlasy na predčasné voľby, tak po tom všetkom, čo zaznieva, ako sa chcú vrátiť, my im asistovať nebudeme, takže my sa na hlasovaní nezúčastníme,“ povedal pre Nový Čas. Chcú však podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Sulík Tarabovi pripomenul, že za toto volebné obdobie pri 14 pokusoch o odvolanie niektorého z členov vlády hlasoval vždy za. „Teraz, keď prvýkrát o niečo ide, ide sa zdržať, alebo tu nebyť. Nech to on vysvetľuje svojim voličom, mňa nech do toho neťahá,“ reagoval šéf SaS. Jeho podmienku o predčasných voľbách označil za smiešnu. „Ak nezahlasuje, nech nerozpráva, že nie je s nimi dávno dohodnutý,“ doplnil Sulík.

 

 

Ovplyvnia posledné vystúpenia Matoviča v parlamente postoj niektorých poslancov z OľaNO? Nemyslím si. Pretože oni silné, kritické aj rozhodné stanoviská deklarovali aj v minulosti, ale keď prišlo k politickým krokom a realizácii týchto slov v podobe politických rozhodnutí, tak sa zachovali ako lojálni členovia klubu OĽaNO. Odpovedal Jozef Lenč, politológ.
Ako sa podľa vás rozhodne skupina poslancov okolo Tomáša Tarabu? Ak majú niečo z tejto situácie, v ktorej sa ocitli, získať, tak jediné hlasovanie, ktoré im môže priniesť nejaké zisky, je nezúčastniť sa na odvolávaní Igora Matoviča. Ergo umožniť mu zotrvať v kresle ministra. Takže skôr predpokladám – aj na základe ich vyjadrení, aj toho nešikovného zastierania ich vyjadrení -, že pri utorňajšom hlasovaní nemusia priamo hlasovať proti odvolaniu, ale môžu netrafiť do hlasovacej miestnosti. Odpovedal Jozef Lenč, politológ.

 

 

ZDROJ: Cas.sk/TASR

ZDROJ FOTO: teraz.sk