Nečakané?! Maroš Žilinka si vyžiadal celý spis ku kauze Súmrak

Autor: Redakce
Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka poèas Ústavnoprávneho výboru NR SR k aktuálnej situácii na Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky 28. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Na základe medializovaných informácií o údajných prieťahoch pri rozhodovaní zástupcu špeciálneho prokurátora o sťažnosti, obvineného Roberta F. proti uzneseniu o vznesení obvinenia, si generálny prokurátor Maroš Žilinka vyžiadal spisový materiál ku kauze známej ako Súmrak. Ako ďalej informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová, po preštudovaní spisu bude v potrebnom rozsahu posúdená zákonnosť a správnosť postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Skutočnosť, že spisový materiál bol predložený na Generálnu prokuratúru SR, nebráni vyšetrovateľovi Policajného zboru ani dozorujúcemu prokurátorovi, resp. zástupcovi špeciálneho prokurátora rozhodujúcemu o sťažnostiach aj ďalších obvinených v tejto trestnej veci, vykonať potrebné procesné úkony a vydať rozhodnutia o sťažnostiach,“ doplnila hovorkyňa.

Jeden z obhajcov bývalého predsedu vlády Roberta F. Ľubomír Hlbočan minulý piatok médiá informoval, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ešte nerozhodol o sťažnosti expremiéra voči obvineniu v kauze Súmrak. Podľa neho považuje šéf strany Smer-SD takýto stav za nezákonný, keďže sťažnosť podal ešte v apríli.

„Trestný poriadok síce neukladá lehotu na rozhodnutie o sťažnosti obvineného proti uzneseniu o obvinení, ale sú mi známe opatrenia Generálneho prokurátora SR, v ktorých sa takáto lehota stanovila, aby nedochádzalo k porušovaniu ľudských a občianskych práv obvinených v trestnom konaní,“ vyhlásil Hlbočan.

ZDROJ: teraz.sk
ZDROJ FOTO: teraz.sk