Nebude žiadny plán B, upozorňuje Raši

Autor: Redakce
Mimoparlamentná strana Hlas-SD vyzýva premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby sa zaoberal situáciou s výpoveďami lekárov, sestier a ďalších zdravotníkov. Volá po konkrétnych krokoch.

 

 

Nezaradení poslanci pôsobiaci v strane zároveň avizujú podanie pozmeňujúceho návrhu k štátnemu rozpočtu, ktorým sa má do zdravotníctva z rezerv presunúť viac ako 800 miliónov eur na požiadavky lekárov. Podpredseda strany Richard Raši o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii. „Keď odíde štvrtina lekárov z našich nemocníc, z toho väčšina z kľúčových akútnych oddelení, nebude existovať žiadny plán B,“ upozornil Raši. Dohoda s lekármi by podľa neho mala byť prioritou vlády. Zdôraznil potrebu konkrétnych krokov, prijatia záväzkov a návrhov zákonov, a to aj v skrátenom konaní. Memorandá a uznesenia sú už podľa neho málo. V pozmeňujúcom návrhu poslanci z Hlasu navrhnú, aby sa viac ako 800 miliónov eur, ktoré pokryjú požiadavky lekárov, presunuli z tzv. pandemickej rezervy a rezervy na vplyv legislatívnych zmien.

 

 

 

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Lekárske odborové združenie (LOZ) v utorok pripomenulo, že do uplynutia výpovednej doby lekárov ostáva 22 dní. Nerozumie, prečo vláda situáciu podceňuje a nekoná. Pripomenulo, že posledné stretnutie s premiérom sa uskutočnilo koncom augusta. Návrh memoranda od ministerstva zdravotníctva podľa LOZ obsahuje len vágne sľuby a nerieši osem požiadaviek.ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook