Národná cena Slnko v sieti už je odovzdaná! Dominovali filmy Muž so zajačími ušami a Cenzorka

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v sobotu veèer 9. apríla 2022 laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za roky 2020 a 2021. Na snímke riadite¾ka SFTA Wanda Adamík Hrycová (v¾avo) si preberá divácku cenu, ktorú získal v on-line hlasovaní film Známi neznámi režisérky Zuzany Mariankovej poèas slávnostného odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave 9. apríla 2022. Sprava moderátori slávnostného veèera Adela Vinczeová a Branislav "Bruno" Ciberej. FOTO TASR - Pavel Neubauer *** Local Caption *** SFTA v historická budova Slovenské národné divadlo SND laureát laureátka

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v sobotu večer laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za roky 2020 a 2021. Slávnostnému večeru v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave dominovali filmy Muž so zajačími ušami a Cenzorka so ziskom štyroch ocenení.

Filmu Cenzorka režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského patrí aj titul najlepší hraný film, uspel tiež v kategóriách najlepšia filmová réžia a scenár. Rovnako získal Slnko v sieti v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, ktoré dostala Irina Kirjazeva.

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe podala podľa SFTA herečka Zuzana Kronerová, národnú filmovú cenu získala za postavu Dany v snímke režiséra Martina Šulíka Muž so zajačími ušami. Za úlohu Jozefa v tomto filme získal Slnko v sieti v kategórii najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe český herec a režisér Miroslav Krobot a Oldřich Kaiser uspel v kategórii najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Muž so zajačími ušami zvíťazil aj v kategórii najlepšie masky, ocenenie získali Martin Jankovič a Katarína Horská.

Film režiséra Ivana Ostrochovského Služobníci získal tri ocenenia za najlepší kameramanský výkon (Juraj Chlpík), kostýmy (Katarína Hollá) a strih (Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta). Najlepším dokumentárnym filmom je snímka Raj na zemi režiséra Jara Vojteka a producentskej dvojice Zora Jaurová, Mátyás Prikler. Titul najlepší animovaný film patrí snímke Bolo raz jedno more režisérky Joanny Kozuch a producenta Petra Badača.

V ďalších kategóriách získali ocenenie za najlepší filmový zvuk Olaf Mehl a Juraj Baláž za film Správa. Ocenenie za najlepšiu filmovú hudbu si odniesol Jonatán Pastirčák za film Čiary. Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzala herečka Emília Vášáryová a filmová a literárna vedkyňa Jelena Paštéková. Divácku cenu získal v on-line hlasovaní film Známi neznámi režisérky Zuzany Mariankovej.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: teraz.sk