Nárast hypoték ohrozuje občanov: SNS žiada vládu o mimoriadnu schôdzu

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Andrej Danko

Slovenská národná strana (SNS) spolu s poslancami Tomášom Tarabom a Kuffovcami v Národnej rade Slovenskej republiky zvoláva mimoriadnu schôdzu s cieľom upozorniť na nárast cien energií, potravín a hypoték, ktorý môže ohroziť občanov a domácnosti. Predseda SNS Andrej Danko vyjadril obavy z výrazného nárastu splátok hypoték, ktoré môžu byť pre mnohých ľudí likvidačné. Zároveň kritizuje rozhodnutie rady guvernérov, kam patrí aj zástupca SNS, schváliť navýšenie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky, čo vedie k navýšeniu splátok hypoték.

 

Podľa Andreja Danka vláda musí bezodkladne prijať opatrenia na vykompenzovanie nárastu cien hypoték, pretože domácnosti nemôžu byť finančne zaťažené rovnako ako podnikatelia, ktorí sa museli zatvárať kvôli cenám energií. SNS plánuje osloviť aj strany Hlas – SD a Smer – SD, aby podporili ich iniciatívu na zvolanie mimoriadnej schôdze a spoločne hľadali riešenia pre tieto problémy.

Poslanec NR SR Tomáš Taraba kritizuje premiéra Ódora a vládu za nezvládnutie rastúcich cien energií a tvrdí, že ľudia prestali sporiť a nevládzu splácať všetky svoje výdavky.  Podľa neho by vláda mala prísť s mechanizmom, ktorý banky motivuje pomáhať sociálnym vrstvám nižšej strednej triedy, ktoré si zobrali hypotéky na nehnuteľnosť. Refinancovanie a nárast úrokových sadzieb môžu totiž viesť k nárastu splátok hypoték a ohroziť strechu nad hlavou pre mnohých občanov.

Andrej Danko a Tomáš Taraba sa zhodli na potrebe chrániť občanov pred nárastom hypoték a navrhli možnosť zdanenia bánk a následného poskytnutia dotácie na splácanie hypoték. SNS sa snaží poukázať na nezvládnutú situáciu a vyslať signál, že vláda musí konať a hľadať riešenia, aby ľudia neboli ohrození vlastnou finančnou situáciou.