Nákup BOV 8×8 pre OS SR. Niečo tu nehrá: fínske vozidlá pre Chorvátsko majú vyššie náklady ako Patria sľubuje Slovensku

Autor: Redakce
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naï (O¼aNO) poèas rokovania 82. schôdze vlády SR 1. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

V sobotu neurobil ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi na jeho dovolenke radosť expremiér Robert Fico a jeho Smer Sociálnej Demokracie. Usporiadali tlačovú konferenciu, ktorej hlavnou témou boli nejasnosti týkajúce sa nedávno ohláseného nákupu 76 kolesových obrnencov Patria AMV od rovnomennej fínskej firmy. Fico pripomenul korupčné škandály, ktoré sa s projektmi fínskej spoločnosti tiahnu od konca 90. rokov. A spochybnil sľubovanú výšku nákladov životného cyklu. Predovšetkým vďaka až podozrivo nízkej sume pritom Fíni preskočili v hodnotení na druhom mieste umiestnenú ponuku z Českej republiky. Porovnateľné chorvátske obrnené transportéry od Patrie pritom stoja ročne až šesťnásobok toho, čo Fíni sľúbili Slovensku. Čo bude MO SR robiť, keď podpíše zmluvu, vozidlá budú dodané, a zistíme realitu?

Expremiér Fico (Smer) na tlačovej konferencii kritizoval vládu za nekoncepčné zbrojenie av súvislosti s podporou, ktorú Jaroslav Naď poskytuje Ukrajine, ho nazval „vojnovým štváčom.“ Vláda SR sa podľa neho nezodpovedne zbavuje bojovej techniky. Za vrcholom označil dodávku systému protivzdušnej obrany S-300. Vláda tým vraj výrazne znižuje obranyschopnosť Slovenskej republiky. A zároveň si vytvára argumenty, prečo vynakladať prostriedky na miliardové akvizície, ktoré by pritom podľa Smeru bolo treba investovať na iné účely.

Za v súčasnej situácii zbytočnú označil akvizíciu kolesových BOV 8×8 od fínskej spoločnosti Patria. Podľa Ficovho názoru by sa OS SR mala orientovať na posilnenie obranných schopností, predovšetkým protilietadlovej obrany (rakety a radary) a tiež na nákup dronov schopných ničiť pozemnú techniku. V prípade pozemnej techniky sa potom podľa jeho slov musí jednoznačne sústrediť pri nákupoch na maximálne zapojenie slovenského obranného priemyslu, ktorý má s jej vývojom a výrobou tradične veľmi bohaté skúsenosti.

Jaroslav Naď podľa Fica verejnosti klame, keď nákup fínskych BOV 8×8 vydáva za náhradu za starú sovietsku techniku, pretože nová technika nahrádza vo výzbroji OS SR typ OT 64, čo je vozidlo československej, nie sovietskej konštrukcie. \“Namiesto toho, aby sme využili túto kapacitu, že sme túto techniku vedeli vyrobiť, minister obrany oznámil, že najlepšou ponukou je nakúpiť fínske vozidlá,\“ povedal expremiér s tým, že nákup zahraničnej techniky pri 40% zapojení slovenského priemyslu (ak sa také miery vôbec podarí dosiahnuť) je „ekonomickou samovraždou“ a zo Slovenska namiesto sebavedomej krajiny schopnej produkovať pokročilú techniku robí de facto montovňu cudzích produktov.

Dal do protikladu prístup vlastnej vlády a jej projekt z roku 2018, kedy prebehol projekt spoločného vývoja vozidla práve s Fínskom. Rozdielom podľa Fica bolo vtedy oveľa vyššie zapojenie domácich firiem, a tiež výrazne nižšia cena. Médiám priznal právo tento projekt riadený ministrom Jozefom Gajdošom (SNS) kritizovať, ale opakovane sa pozastavil nad dvojakým metrom. Minister Naď, ktorý pôvodný projekt veľmi ostro v minulosti kritizoval a po nástupe do funkcie ho zastavil, nakoniec vybral v podstate úplne rovnaké riešenie – len s nižšou slovenskou účasťou a za viac peňazí, a slovenská tlač tomuto problému podľa expremiéra pozornosť príliš nevenuje.

Štúdia uskutočniteľnosti, ktorú vytvorilo 60 anonymných expertov MO SR a OS SR, podľa predsedu Smeru obsahuje množstvo sporných bodov. Za najväčší problém potom označil otázku nákladov životného cyklu vozidiel Patria AMVXP, ktorá má na Slovensku predstavovať 8-14 tisíc eur, čo je zlomok oproti sume uvádzanej v ponukách ostatných uchádzačov. A predovšetkým zlomok v porovnaní s údajom, že v Chorvátsku, ktorého armáda od roku 2007 používa tie isté obrnené transportéry Patria AMV, sú ročné náklady vo výške až 50 tisíc eur. Podľa Fica ide vo fínskej ponuke o účelový údaj, ktorý mal urobiť vozidlo Patria AMV konkurencieschopnejšie a výhodnejšie ako ponuky ostatných uchádzačov.

Robert Fico súčasne oznámil, že podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania obzvlášť závažného zločinu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu prípravy. Má ísť o komplexný materiál, ktorý podáva na generálnu prokuratúru. Doslova povedal: „To, čo sa dnes deje na MO SR, je netransparentné, predražené, nedobré a zlé. Ak niekto kradne, ak je niekto netransparentný, sú to predstavitelia súčasnej vlády.“

Minister Naď ragoval na svojom profile na sociálnych sieťach slovami, ho Smer nemá otravovať na zaslúženej dovolenke, a že za vyhláseniami je oligarcha, ktorý nevyhral zhorším vozidlom. Tým má na mysli ponuku Českej republiky a vozidlo Pandur II, ktoré sa v štúdii uskutočniteľnosti umiestnilo na druhom mieste. Na výhrady anonymity autorov štúdie uskutočniteľnosti a vymenovaných nezrovnalostí tak ako predtým v minulosti, a to ani v rámci medzirezortného pripomienkového konania, nereagoval.