Najväčší favorit jesenných slovenských volieb: HLAS – sociálna demokracia

Autor: Redakce

Jesenné slovenské voľby do parlamentu sa rýchlo blížia a pripravili sme pre vás sériu článkov o jednotlivých politických stranách. Prvým a najväčším favoritom tohtoročných volieb je HLAS-SD,  ktorý má podľa prieskumov verejnej mienky priemernú podporu  19,2 %. Dozviete sa o hlavných motívoch kampane, výsledkoch predvolebných prieskumov verejnej mienky alebo ich finančnej situácii.

Na Slovensku sa blížia predčasné parlamentné voľby. Po hlasovaní o nedôverevláde v decembri sa pri parlamentnom hlasovaní rozhodlo, že sa budú konať už 30. septembra, informuje spravodajský server iRozhlas.cz. Niektoré opozičné strany, medzi nimi aj HLAS – SD, dokonca navrhli dátum na máj alebo jún. Za normálnych okolností by sa ďalšie parlamentné voľby konali vo februári 2024.

V súčasnosti je najväčším favoritom volieb opozičný HLAS-SD.  Relatívne novú stranu založil 11. septembra 2020bývalý premiér a súčasný podpredseda parlamentu Peter Pellegrini po svojom odstúpení zo sociálnodemokratickej strany SMER. Ide teda o opozičné, ale mimovládne hnutie.

A keďže ešte neboli zvolení do parlamentu (t. j. nedostávajú peniaze od štátu), v súčasnosti čelia nedostatku finančných prostriedkov na volebnú kampaň. Podľa Aktuality.sk sa Pellegrini rozhodol požiadať banku o úver. Chce sa zaručiť za volebné preferencie. Zároveň ešte nebol zverejnený možný koaličný partner, takže môžeme predpokladať, že budú kandidovať len vo vlastnom mene.

Predvolebné prieskumy verejnej mienky portálov  Focus a Ako ukazujú, že táto ľavicovo orientovaná strana má v mesiacoch december a január v priemere 19,2 % podporu. Trend týchto preferencií od decembra do januára výrazne klesol z 20,2 % na 17,6 %. Aktuality.sk ich dokonca v januári ohodnotili ako najviac klesajúce zo všetkých.

Výsledný priemer za štvrťrok je však takmer rovnaký ako v prieskumoch z konca novembra. Môžeme preto povedať, že pohyb si dlhodobo udržiava rovnaké čísla a trend je v podstate konštantný. Otázka toho, či zostanú na vrchole, alebo či ich predbehne konkurenčná strana SMĚR – sociálni demokrati – je však relevantná.

Volebné sľuby voličom na sociálnych sieťach zahŕňajú napríklad podporu bezplatných školských obedov, rozmrazovanie minimálnych dôchodkov alebo zdvojnásobenie dôchodkov. Strana dôrazne presadzuje podporu sociálnych vecí, ako je podpora vzdelávania alebo zdravotnej starostlivosti, a výrazne sa oddeľuje od názorov súčasného premiéra Hegera. Na rozdiel od neho nemajú ani proeurópsky, ani proatlantický názor. Volebná kampaň sa zameriava predovšetkým na kritiku súčasnej vlády.

Sám Pellegrini zastáva názor Slovenska na Ukrajinu a na sociálnych sieťach veľmi nesúhlasne komentuje medzinárodnú politiku súčasného premiéra, ktorý na Ukrajinu posiela vojenskú techniku.

„Ak má dnes vláda miliardy eur na nákup nových tankov, musí mať tiež dosť na to, aby zabránila hladným deťom a státisícom dôchodcov spadnúť pod hranicu chudoby,“ kritizoval na svojej facebookovej stránke (tiež pod hlavičkou HLAS-SD).

„HLAS – Sociálna demokracia nie je a nikdy nebude stranou oligarchov. Aby sme však mohli tvrdo pracovať pre ľudí a prinášať riešenia pre lepší život, potrebujeme vašu podporu. Budeme vďační za každý váš príspevok, ktorý nám umožní udržať si nezávislosť a venovať sa práci pre Slovensko,“ uvádzajú na svojom webe. Celkové smerovanie kampane je zamerané na menej bohaté sociálne vrstvy, sľubuje podporu sociálnych problémov a veľmi  rád poukáže na akékoľvek chyby, ktoré by pomohli znížiť podporu súčasnej vlády.

 

 

ZDROJ FOTO: Facebook