Najdôležitejšie politické udalosti roka 2021 podľa Zuzany Čaputovej

BRATISLAVA – Prezidentka vlani absolvovala 149 prijatí v Prezidentskom paláci. Medzi priority nového roka zaraďuje sledovanie situácie v zariadeniach sociálnych služieb a tému dlhodobej starostlivosti o seniorov. Zameriavať sa chce naďalej aj na témy ochrany duševného zdravia či ochrany životného prostredia.

Pre Zuzanu Čaputovú bolo najdôležitejšou vnútropolitickou udalosťou minulého roka vymenovanie novej vlády Eduarda Hegera. V stanovisku to uviedol hovorca prezidentky SR Martin Strižinec. Prezidentka však okrem ministrov vymenovala aj 60 nových sudcov, 86 vysokoškolských profesorov či 12 generálov ozbrojených síl. Šiestim novým veľvyslancom SR prezidentka odovzdala poverovacie listiny. Ocenila úspechy slovenských športovcov. Medzi prijatými boli aj príslušníci hasičského a záchranného zboru, ktorí zasahovali v lete 2021 pri ničivých lesných požiaroch v Grécku.

„Prezidentka podpísala 161 zákonov, 6 zákonov vetovala. Vlani bolo do prezidentskej kancelárie doručených 1 440 žiadostí o milosť. Prezidentka po dôslednom individuálnom posúdení v 5 prípadoch rozhodla o udelení milosti a v 3 ďalších o prerušení, respektíve odložení výkonu trestu,“ spresnil Strižinec.

V rámci vedenia zahraničnej politiky sa minulý rok stretla s viacerými svetovými lídrami, ako s americkým prezidentom Joe Bidenom, britským princom Charlesom či vojvodkyňou z Cambridgea Kate. „Najočakávanejšou návštevou bola septembrová návšteva pápeža Františka na Slovensku,“ pripomenul Strižinec. Naopak, prezidentka bola na oficiálnej návšteve Slovinska, Dánska či Rakúska.Prezidentka reprezentovala krajinu na samite Severoatlantickej aliancie v Bruseli, na Klimatickej konferencii OSN v Glasgowe a na dvoch samitoch prezidentov krajín V4, ktoré sa konali v Poľsku a v Budapešti. S príhovormi vystúpila na viacerých svetových fórach. „Prezidentka má za sebou spolu 9 zahraničných ciest, prijala poverovacie listiny od 22 zahraničných veľvyslancov a ratifikovala 6 medzinárodných zmlúv,“ vymenoval Strižinec.