Najčastejšie príčiny dopravných nehôd. Na čo si treba dať pozor? Mnohé z chýb robí každí z nás

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: Pixabay (free for commercial use) ilustračná fotografia
Občas ide len o blatník, niekedy však o život. V článku sa dozviete čomu sa vyhnúť.  

Občas ide len o blatník, niekedy však o život. V článku sa dozviete čomu sa vyhnúť.  

Každý deň sa na nás valia tragické správy o dopravných nehodách, ktoré nejednému šoférovi navodia zimomriavky. Sadnúť si za volant vie byť samo o sebe dostatočne nebezpečné, obzvlášť ak nedodržujete základné pravidlá. Pozrite sa na najčastejšie príčiny dopravných nehôd a čomu sa vyvarovať.

  1. Telefón za volantom

Neustále opakované pravidlo, no nie až tak často dodržiavané. Používanie mobilného zariadenia je jednou z najčastejších príčin autonehody. Pokiaľ sa pozeráte do telefónu nesledujete cestu a nedokážete včasne reagovať na cestnú situáciu, a navyše ste rozptýlení. Pokiaľ potrebujete použiť GPS, skúste si nainštalovať stojan, ktorý vám ju počas cesty bude pohodlne držať. Ak zvyknete telefonovať počas jazdy, zakúpte si buď handsfree alebo ak vlastníte modernejší automobil, využite audiosystém vozidla.

  1. Alkohol

Metla ľudstva alebo vrah za volantom. Minulý rok úradoval až v 15 percentách dopravných nehôd, uvádza nezávislý denník Nový čas. Ak o sebe viete, že máte s dodržiavaním týchto pravidiel problém, kľúče si pre istotu nechajte doma. Treba si však dávať pozor aj na tzv. zostatkový. Na rozdiel od iných krajín má Slovensko nulovú toleranciu hladinu akoholu v krvi. Nie len, že si za to pekne priplatíte, ale môžete dokonca prísť aj o vodičák.

  1. Vysoká rýchlosť

Stáva sa to každému z nás, plynule si idete, alebo počúvate dobrú hudbu a zrazu sa pozriete na tachometer, kde ručička dávno poskakuje za legálnou hranicou. Nejedná sa o nič nezvyčajné, no aj napriek tomu má tento priestupok svoje hranice, váš reakčný čas je totiž za takýchto okolností omnoho skrátený a to isté platí aj pre vaše okolie. Obzvlášť dôležité je si sledovať svoju rýchlosť v obciach a v noci, aby ste sa stihli vyhnúť divokej zvery. Ak je rýchla jazda niečo, čo nevie udržať pod kontrolou, odporúčame si nainštalovať tempomat.

  1. Otáčanie a cúvanie

Parkovanie býva jednou z najčastejších skúšok každého vodiča. Obzvlášť ak sa jedná o veľmi úzky priestor s malou manévrovacou plochou, informuje portál Startitup.  Cúvanie a nesprávne otáčanie vie byť náročné, najmä ak nie je vaše auto vybavené cúvacím senzorom alebo kamerou. V takom prípade je najlepšie poprosiť spolujazdca o vystúpenie a navigovanie. Ak máte pocit, že nezvládnete zaparkovať, radšej si zvoľte jednoduchšie miesto.

  1. Nesprávne predchádzanie

Vodiči majú podľa šéfa dopravákov najčastejšie za ušami nevhodné predbiehanie. Či už sa jedná o nebezpečný alebo nevyznačený úsek alebo hranice križovatky, uviedol pre noviny JOJZlý odhad tak môže zabrániť bezpečnému zaradeniu sa pred vozidlo a vie byť v mnohých prípadoch aj smrteľný. Dôležité je taktiež dodržiavať dostatočný odstup a nezabudnúť použiť svetelné značenie.