Naď telefonoval s novým švédskym ministrom obrany, riešili spoluprácu a modernizáciu armády

Autor: Redakce
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naï (O¼aNO) poèas rokovania 82. schôdze vlády SR 1. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Modernizácia slovenských ozbrojených síl bola hlavnou témou telefonického rozhovoru ministra obrany SR Jaroslava Naďa (OĽaNO) s novým ministrom obrany Švédskeho kráľovstva Palom Jonsonom. 


Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková, zaoberali sa aj prístupovým procesom Švédska do NATO. „Verím, že s novým kolegom nadviažeme na doterajšiu kvalitnú bilaterálnu spoluprácu, ktorú čaká dôležitý míľnik v podobe medzivládneho kontraktu na obstaranie 152 kusov pásových obrnených vozidiel CV90. Aktuálne robia naše expertné tímy všetko pre to, aby túto kľúčovú výzbroj pre zabezpečenie ochrany a obrany Slovenskej republiky dodali našim vojakom čo najskôr,“ uviedol Naď s tým, že procesy napredujú podľa plánu a o ďalších krokoch bude informovať v dohľadnej dobe. Šéf švédskeho rezortu obrany Jonson počas rozhovoru ocenil nielen kvalitu bilaterálnych vzťahov, ale tiež podporu Slovenska v prístupovom procese Švédskeho kráľovstva do Severoatlantickej aliancie. Vláda SR ešte v júni schválila návrh Ministerstva obrany (MO) SR na obstaranie 152 kusov pásových obrnených vozidiel CV90 MkIV s 35 mm kanónom prostredníctvom medzivládneho kontraktu so Švédskym kráľovstvom. Tieto vozidlá postupne nahradia až polstoročnú dosluhujúcu techniku Pozemných síl Ozbrojených síl (OS) SR. Celkové predpokladané náklady na obstaranie pásovej techniky vrátane odhadovaných nákladov na infraštruktúru sú vo výške približne 1,688 miliardy eur s DPH.

 

ZDROJ: webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook