Na Slovensku máme ďalší prípad opičích kiahní! Čaká nás peklo?

Autor: Redakce
Na snímke zdravotník v špeciálnom ochrannom obleku priváža v sanitke pacienta do Nemocnice Poprad. Poprad, 20. novembra 2021 FOTO TASR - Michal Svítok *** Local Caption *** choroba COVID 19 vírus koronavírus SARS CoV 2 pandémia oddelenie sanitka špeciálny ochranný oblek ilustraèná snímka

Na Slovensku potvrdili tretí prípad opičích kiahní. Nakazenou je osoba z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. K prenosu ochorenia došlo pravdepodobne v zahraničí. TASR o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Osoba je podľa neho izolovaná a hospitalizácia nebola potrebná. „Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia, zodpovedajúce opičím kiahňam, jej bola odobratá vzorka biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie, na základe ktorej bola následne diagnóza potvrdená,“ ozrejmil.

Súvislosť s doterajšími prípadmi na Slovensku sa podľa neho nezistila. ÚVZ upozornil, že počet potvrdených prípadov môže na našom území môže narastať, no nepredpokladajú sa rozsiahle epidémie.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Inkubačný čas ochorenia je zvyčajne 6 až 16 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní. Príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá výsev.

Slovensko plánuje kúpiť 2 000 dávok vakcíny účinnej proti opičím kiahňam, potvrdilo pre TASR ministerstvo zdravotníctva. Vakcína má byť podľa neho na Slovensku dostupná po úspešnom ukončení procesu darovania a distribúcie Európskou komisiou v spolupráci s výrobcom a po doručení na určené miesto dodania.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila už 14 000 prípadov vírusu opičích kiahní na celom svete. Najviac potvrdených prípadov je v Európe. Medzi nakazenými stále prevažujú muži, ktorí mali pohlavný styk s mužmi, doplnila WHO. Úmrtia boli hlásené len v Afrike.

ZDROJ: teraz.sk
ZDROJ FOTO: teraz.sk