Minulý rok sme vyplatili na sociálnych dávkach výrazne viac v porovnaní s obdobím pred krízou, zhodnotil Krajniak

Autor: Redakce
Z tlaèovej konferencie hnutia Sme rodina – Boris Kollár pri príležitosti predstavenia jeho kandidáta na post prezidenta SR 31. mája 2018 v Bratislave. Na snímke prezidentský kandidát hnutia Milan Krajniak. FOTO TASR – Jakub Kotian

„V porovnaní s rokom 2021 podporili úrady podstatne viac ľudí v rámci pomoci v hmotnej núdzi, mierne vzrástol aj počet poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie či poberateľov prídavkov na dieťa,“ uviedol generálny riaditeľ Ústredia prace, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.

 

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny pomohli v minulom roku rodinám a ľuďom v náročnej životnej situácii sociálnymi dávkami v celkovej výške 1,8 miliardy eur. Za celý rok podporili prostredníctvom pomoci v hmotnej núdzi viac ako 224-tisíc ľudí. Prídavky na dieťa vlani úrady vyplatili 693-tisíc rodičom na 1,17 milióna detí. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. „V roku 2022 a 2021 sme vyplatili v rámci sociálnych dávok približne rovnaký objem financií. Ak by sme porovnali túto sumu s predkrízovým obdobím, uvidíme výrazný nárast pomoci,“ zhodnotil vývoj v oblasti sociálnych dávok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Napríklad v roku 2019 vyplatili úrady práce v rámci sociálnych dávok 1,33 miliardy eur, čo bolo takmer o pol miliardy eur menej ako v roku 2022.

 

 

Vlani podporili úrady práce v rámci pomoci v hmotnej núdzi takmer 224-tisíc ľudí, čo je o 61-tisíc ľudí viac ako v roku 2021. Celková vyplatená suma vzrástla zo 102 miliónov eur v roku 2021 na vlaňajších necelých 118,5 milióna eur. V systéme pomoci v hmotnej núdzi sa v minulom roku objavila podpora pre odídencov z Ukrajiny. „Zatiaľ čo v roku 2021 pomoc dostávalo 162,7 tisíca osôb, z čoho bolo 99,6 % občanov Slovenska, v roku 2022 pomoc dostávalo 223,7 tisíca osôb, avšak významne vzrástol podiel cudzincov – na 24,1 %,“ vysvetlil výskumný pracovník Inštitútu pre výskum práce a rodiny Rastislav Bednárik. Počet podporených občanov Slovenska pritom medziročne vzrástol o 7,6 tisíca osôb.

 

ZDROJ: webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook