Mimoriadnu schôdzu o júnovom termíne volieb a migoch sa nepodarilo otvoriť

Autor: Redakce
Na snímke plénum poèas 63. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 30. marca 2022. Poslanci Národnej rady (NR) SR zaèali v stredu krátko predpoludním rokova o opoziènom návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (O¼ANO) z funkcie. Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Na rokovanie prišli okrem Mikulca aj viacerí èlenovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera (O¼ANO). Pod¾a opozície minister nezvláda riadenie uteèeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ho menším súkromným firmám. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k návrhom Smeru-SD na júnové predčasné parlamentné voľby a k stíhačkám MiG-29 sa nepodarilo na prvýkrát otvoriť ani v utorok. Prezentovalo sa len 55 poslancov, parlament teda nebol uznášaniaschopný. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) bude zisťovať uznášaniaschopnosť opäť o 10:00.

Dva pokusy o otvorenie schôdze boli už v pondelok. Prvýkrát sa prezentovalo 63 poslancov, druhýkrát 62 poslancov. Na to, aby bola Národná rada SR uznášaniaschopná, sa musí prezentovať 76 poslancov. Predošlé pokusy o otvorenie mimoriadnej schôdze o prijatí uznesenia o skrátení volebného obdobia boli už 16. a 17. februára. Ani vtedy nebol Národná rada SR uznášaniaschopná.

Parlament 16. februára nerokoval ani o prijatí uznesenia k vysloveniu nesúhlasu s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Mimoriadnu schôdzu sa síce podarilo otvoriť, poslanci však neschválili program. Vláda, ktorej bola vyslovená nedôvera, nemá podľa Smeru-SD pôsobnosť rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. Preto chcú, aby Národná rada SR vyslovila nesúhlas s akoukoľvek formou odovzdania stíhačiek vo vlastníctve Slovenskej republiky Ukrajine.

Skupina poslancov navrhuje, aby sa predčasné parlamentné voľby konali 24. júna. Vláda s obmedzenými kompetenciami podľa nich nie je oprávnená a ani schopná plniť základné úlohy a zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.

„Vláda svojimi krokmi v ostatnom období naznačuje, že nechce rešpektovať obmedzenia dané Ústavou SR a poverením prezidentky Slovenskej republiky, a preto je proti záujmom Slovenskej republiky, aby predlžovala túto agóniu bez ústavnej legitimity až do 30. septembra 2023,“ píše sa v odôvodnení návrhu, pod ktorým sú podpísaní poslanci Smeru-SD a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa. Zrušiť chcú pôvodné schválené uznesenie, ktoré stanovilo termín predčasných volieb na 30. septembra s tým, že predseda Národnej rady SR má vyhlásiť voľby najneskôr 110 dní pred ich konaním.

 

ZDROJ: Webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook