Mikulec zlyhal a preto by mal odstúpiť, vyhlásil Krúpa

Autor: Redakce

Uviedol to po štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí výboru, kde Mikulec vysvetľoval situáciu s migračnou vlnou a dôvod obnovenia hraničných kontrol zo strany Rakúska a Česka.

 

Ako zdôvodnil Krúpa, ministrovo vysvetlenie ho sklamalo. Vidí tiež ďalšie Mikulcove zlyhania, napríklad nezvládnutý prvý nápor utečeneckej vlny z Ukrajiny. Krúpa nevylučuje ďalšie kroky, podpisy za jeho odvolávanie však zatiaľ nezbiera. Mikulec trvá na tom, že problematiku na výbore komplexne, vecne a pragmaticky vysvetlil. „Predseda výboru dnes na rokovaní výboru dokázal svoju nekompetentnosť a zaujatosť. V pozícii predsedu výboru si rieši svoje komplexy miesto toho, aby sa zameral na podstatu veci. Svojimi zavádzajúcimi a manipulatívnymi vyjadreniami si zrejme naháňa stratené hodnoty, o ktorých hovoril, keď prešiel do strany SaS. Zjavne ich nikdy nemal a ani nenašiel,“ skonštatoval Mikulec. Ako dodal, je mu ľúto, ak jeho vysvetlenia na výbore poslanec nepochopil.

„Konečne by sa mal nad sebou zamyslieť a vyvodiť politickú zodpovednosť. Nestačí byť ministrom len tým, že uvoľním ruky polícii,“ povedal Krúpa o Mikulcovi. Ako skonštatoval, ministerstvo vnútra pri každej krízovej situácii len reaguje a nie je dopredu pripravené na jej zvládnutie. Slovensko by podľa Krúpu malo robiť maximum pre utlmenie migračných tokov. Nevidí odhodlanie veci riešiť. Ako podotkol, efektívne riešenie môže prísť až o niekoľko týždňov či mesiacov. Za nezvládnutý považuje aj prvý nápor utečencov z Ukrajiny, čo vyústilo podľa neho do uzatvárania rôznych pochybných zmlúv. Podpredsedníčka výboru a exministerka vnútra Denisa Saková (nezaradená) zopakovala, že Mikulec na svojej stoličke nemá čo robiť. Mal podľa nej už dávno odstúpiť sám. Zavedením dočasných hraničných kontrol zo strany Česka a Rakúska podľa nej obyvatelia Slovenska prišlo o najcennejšiu výhodu Schengenu – voľný pohyb. „Po prvé je to hanba na európskej úrovni a po druhé je to absolútne zlyhanie, čo sa týka zodpovednosti ministerstva vnútra a zachovania Schengenu a hlavne voči občanom,“ podotkla. V súčasnej situácii sa riešia podľa nej už len dôsledky. Minister vnútra trvá na tom, že zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu nezastaví nelegálnu migráciu a treba ju riešiť v krajinách pôvodu. Apeluje na riešenie témy na úrovni Európskej únie. Spoločné stanovisko krajín chce koordinovať na pondelkovom (3. 10.) rokovaní ministrov vnútra V4 v Bratislave. Navrhnúť chce spoločné hliadky na maďarsko-srbskej hranici. Apeluje aj na prítomnosť Frontexu na vonkajšej hranici.

 

ZDROJ: TASR

ZDROJ FOTO: teraz.sk