Mierové rokovania sa skončili! Zúčastnil sa ich aj oligarcha Roman Abramovič. Ruská strana: „Rokovania boli konštruktívne.“

KK20 Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vpravo) sa prihovára ruskej (v¾avo) a ukrajinskej delegácii pred ïalším kolom mierových rozhovorov medzi Ukrajinou a Ruskom 29. marca 2022 v Istanbule. V Turecku sa v utorok dopoludnia zaèalo ïalšie kolo mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom. Rozhovory pod záštitou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sú prvým stretnutím delegácií za viac ako dva týždne, keïže rokovania v poslednom èase prebiehali najmä virtuálne. FOTO TASR/AP In this photo provided by Turkish Presidency, Turkish President Recep Tayyip Erdogan, right, gives a speech to welcome the Russian and Ukrainian delegations ahead of their talks, in Istanbul, Turkey, Tuesday, March 29, 2022. The first face-to-face talks in two weeks between Russia and Ukraine were due to start Tuesday, raising flickering hopes of an end to a war that has ground into a bloody campaign of attrition. (Turkish Presidency via AP) *** Local Caption *** ukrajinská ruská delegácia

Rozhovory pod záštitou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sú prvým stretnutím delegácií za viac ako dva týždne, keďže rokovania sa konali v ostatnom čase najmä virtuálne. Mierové rokovania medzi ukrajinskou a ruskou delegáciou v Turecku sa v utorok popoludní skončili, informovali tureckí činitelia aj tamojšia ukrajinská ambasáda. Delegáti diskutovali o konkrétnych návrhoch vrátane neutrality Ukrajiny či bezpečnostných záruk. Nebolo však bezprostredné jasné, či budú rozhovory pokračovať aj v stredu. TASR tieto informácie prevzala od spravodajskej stanice Sky News a denníka The Guardian.

Delegáti prebrali možný „systém bezpečnostných záruk“, v rámci ktorých by sa Ukrajina zaviazala, že nebude mať na svojom území vojenské základne iných štátov, priblížila ukrajinská delegácia s tým, že ručiteľmi tohto procesu by mohli byť Turecko, Poľsko a Kanada.

Ukrajinskí vyjednávači priblížili, že ruské podmienky mierovej zmluvy pravdepodobne budú predmetom referenda. Kyjev je navyše ochotný zaviazať sa k neutralite, ak Moskva akceptuje jeho požiadavky, dodali.

Ruská strana povedala len to, že rokovanie bolo „konštruktívne“. Vedúci ruskej vyjednávacej delegácie Vladimir Medinskij pre ruskú televíziu vyjadril nádej, že oficiálne vyjadrenie Kremľa bude zverejnené do niekoľkých hodín.

Rozhovory, ktorých sa zúčastnil aj ruský miliardár Roman Abramovič, trvali približne štyri hodiny. Kremeľ nedávno uviedol, že Abramovič zohrával v počiatočnej fáze mierových rokovaní úlohu sprostredkovateľa, avšak v súčasnosti je osud rozhovorov výhradne v rukách oboch delegácií.

Rozhovory v istanbulskom paláci Dolmabahče pod záštitou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana boli prvým stretnutím oboch delegácií za viac ako dva týždne, keďže rokovania v poslednom čase prebiehali najmä virtuálne. Delegáciu z Kyjeva vedú ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov a šéf prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak.

Rusko pred utorkovými mierovými rozhovormi údajne upustilo od požiadavky „denacifikácie“ Ukrajiny, uviedol britský denník The Financial Times s odvolaním sa na štyri zdroje oboznámené s obsahom rokovaní.

Ruský oligarcha Roman Abramovič, ktorý je majiteľom londýnskeho futbalového klubu Chelsea, je prítomný na mierových rokovaniach medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou v Istanbule. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a britskej stanice BBC.

Abramovič sa podľa snímky z tureckých médií nachádza mimo hlavného stola, za ktorým sedia obe delegácie. Spoločnosť mu robí hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalina, informuje stanica BBC.

Kremeľ nedávno uviedol, že Abramovič zohrával v počiatočnej fáze mierových rokovaní úlohu sprostredkovateľa, avšak v súčasnosti je osud rozhovorov výhradne v rukách oboch delegácií.

Stanica BBC tvrdí, že prítomnosť ruského oligarchu na rokovaniach naznačuje, že je stále do určitej miery zapojený do rokovaní o ukončení bojov na Ukrajine.

Denník Wall Street Journal (WSJ) v pondelok informoval, že Abramovič a niektorí ukrajinskí vyjednávači mali po rokovaniach 3. marca príznaky ako pri otrave. Túto informáciu o ruskom miliardárovi neskôr pre stanicu BBC potvrdila aj jeho hovorkyňa. Ukrajinskí predstavitelia správy o otrave popreli.

Rusko pred utorkovými mierovými rozhovormi s Ukrajinou v Turecku údajne upustilo od požiadavky „denacifikácie“ Ukrajiny. Tvrdí to britský denník The Financial Times (FT) s odvolaním sa na štyri zdroje oboznámené s obsahom rokovaní v Istanbule. TASR prevzala túto správu od stanice BBC.

Moskva je podľa FT pripravená umožniť Ukrajine vstúpiť do EÚ, ak z toho nebude vyplývať členstvo Kyjeva vo vojenskom bloku. Podľa zdrojov FT rokujú o tom, že Ukrajina by sa vzdala úsilia o vstup do NATO výmenou za bezpečnostné záruky. Údajne vôbec nediskutujú o pôvodných ruských požiadavkách na „denacifikáciu a demilitarizáciu“ Ukrajiny a právnu ochranu ruského jazyka na Ukrajine.

V Turecku sa v utorok dopoludnia začalo ďalšie kolo mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom. Erdogan sa prihovoril tesne pred začiatkom rokovaní v istanbulskom paláci Dolmabahče ruskej aj ukrajinskej delegácii. Poznamenal, že obe strany majú „oprávnené obavy“ a zdôraznil, že Turecko považuje prezidentov oboch krajín – Volodymyra Zelenského aj Vladimira Putina – za „vzácnych priateľov“.

„Spravodlivý mier bude víťazstvom všetkých strán a pokračujúce boje neprospejú nikomu. Rokovania medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou sú na úrovni, keď sú možné konkrétne výsledky. Medzinárodné spoločenstvo očakáva od účastníkov stretnutia v Istanbule pozitívne výsledky,” cituje Erdogana agentúra Anadolu.

Tieto rokovania môžu navyše pripraviť pôdu pre prípadné stretnutie prezidentov Ruska a Ukrajiny, ktoré je Turecko tiež ochotné hostiť, dodal Erdogan.

Delegáciu z Kyjeva vedú ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov a šéf prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak. Ako uviedli, ich hlavnou prioritou je zaistiť prímerie.

Rusko okrem iného požaduje, aby sa Ukrajina vzdala úsilia o členstvo v NATO. Ďalšími spornými otázkami sú budúcnosť separatistických „republík“ na východe Ukrajiny, ako aj status Krymského polostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

ZDROJ: teraz.sk, The Guardian

ZDROJ FOTO: TASR