Michal Šimečka navrhuje Petra Pellegriniho na post premiéra, zároveň vznikajú otázky ohľadom rezortu vnútra

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Michal Šimečka

Rozloženie síl v prípadnej vládnej koalícii, v ktorej by sa našli strany PS, Hlas, KDH a SaS, spôsobuje aktuálne veľké diskusie. Zatiaľ čo strana Smer viedla rokovania o zložení novej vlády a snažila sa vstúpiť do koalície so stranami Hlas a SNS, Progresívne Slovensko (PS) zvýšilo svoje ambície tým, že ponúklo post predsedu vlády Petrovi Pellegrinimu.

 

Táto ponuka, ktorá prišla po tom, čo Michal Šimečka odstúpil od možnosti stať sa premiérom, otvorila dôležité otázky ohľadom rozdelenia ministerstiev a rezortov medzi koaličnými partnermi. Jednou z kľúčových otázok je, kto bude mať kontrolu nad ministerstvom vnútra, ktoré zahŕňa aj Policajný zbor.

Hlas, strana Petra Pellegriniho, zdvihla túto otázku na rokovaniach so stranou Progresívne Slovensko. Hlas požadoval obsadenie tohto rezortu. Štefan Hamran, súčasný šéf Policajného zboru, dostal od Petra Pellegriniho oznámenie, že si môže zbaliť svoje veci, a nový minister vnútra ho určite vymení. Progresívne Slovensko však nie je ochotné prenechať tento rezort Hlasu.

Richard Sulík, predseda strany SaS, ktorá by bola súčasťou takzvanej štvorkoalície, v ktorú by okrem PS a Hlasu patrili aj KDH, tvrdí, že rezort vnútra by mal byť ponúknutý Hlasu. Argumentuje, že ponukou postu predsedu vlády a ministra vnútra pre Hlas by sa Robert Fico nemal náskok pri tvorbe vlády.

Aj Mária Kolíková zo strany SaS zdôraznila dôležitosť obsadenia tohto rezortu. Tvrdí, že je lepšie, ak Hlas má kontrolu nad ministerstvom vnútra, než aby bolo v rukách strany Smer. Rozloženie síl v koalícii PS, Hlas, KDH a SaS by podľa nej mohlo byť vyvážené aj v prípade, že by rezort vnútra zostal v kompetencii Hlasu.

Situácia ohľadom koaličných rokovaní a rozdeľovania rezortov je momentálne neistá, ale budeme svedkami ďalších diskusií a rokovaní, ktoré prinesú jasnejší obraz o budúcom zložení vlády.