Matovičov poslanec odstavil celý parlament!

Autor: Redakce
Schôdza Národnej rady (NR) SR, ktorú minulý týždeň prerušili pre kybernetický incident, bude pokračovať v utorok 8. novembra od 9.00 h. 


Podľa Borisa Kollára, incident spôsobil jeden z poslancov, nechcel však povedať meno ani to, či je z koalície alebo opozície. K problému došlo v miestnosti kultúrneho výboru. Z jeho pohľadu však nešlo o úmysel. Šéf parlamentu priblížil, že problém sa začal o 10.43 h vo štvrtok (27. 10.), teda ešte pred hlasovaním a následne začali kolabovať jednotlivé systémy. „Vo vnútornom segmente počítačovej siete bola identifikovaná nadmerná neželaná komunikácia. Prejavovalo sa to vysokým zaťažením systémových zdrojov na úrovni CPÚ na jednotlivých počítačoch,“ uviedol Kollár a priblížil ďalšie technické parametre incidentu. Deklaroval, že v NR SR budú aplikované všetky odporúčania Najvyššieho bezpečnostného úradu (NBÚ). Podľa vlastných slov si dal Kollár vypracovať správu, prečo nebol chránený ten konkrétny bod, na ktorom problém nastal. Pýta sa, ako je možné, že takáto banalita zablokovala celý parlament a priebeh schôdze. Po vyhodnotení situácie zaujme stanovisko. Ak sa potvrdí úmysel, nevylúčil vyvodenie zodpovednosti.


K problému s káblami došlo v miestnosti kultúrneho výboru. Novinám PLUS sa podarilo zistiť, že ide o poslanca z výboru pre kultúru a médiá z klubu OĽaNO Róberta Haláka (dole na fotografii). K incidentu malo dôjsť tak, že Halák mal prehodiť káble na svojom mieste. Halák to potvrdil pre TASR. Tvrdí, že nešlo o úmysel, a chybu si priznal. Keďže si všimol odpojený voľný kábel, chcel ho zapojiť. „Nevidel som to celé, videl som, že je voľný kábel, podvedome som ho zapojil počas diskusie s kolegami. Vôbec som si neuvedomil, že som uzavrel nejaký okruh. Zavrel som skrinku a vôbec som to neriešil,“ povedal pre TASR. Doplnil, že v tejto súvislosti bol vypovedať ešte v piatok (28. 10.) na polícii. Vyvodenie zodpovednosti od neho zatiaľ klub OĽANO nežiadal. Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO) pre TVNOVINY.sk povedal, že nešlo o úmysel ani zlomyseľnosť. Strana SaS v reakcii na tlačovú konferenciu predsedu parlamentu zvolala vlastnú. „Je zrejmé, že menšinová vláda nemá dostatok poslancov a nechcú preto rokovať, kým ich dosť nenapočítajú,“ povedala Anna Zemanová (SaS). Zemanová tvrdí, že je na mieste, že sa celým incidentom dnes zaoberá polícia. „Vôbec si neviem predstaviť, čo tam dokázal poprepájať," povedala Zemanová na margo poslanca Haláka.ZDROJ: dnes24.sk

ZDROJ FOTO: Facebook