Matovič neočakáva ďalšie odchody poslancov z klubu OĽaNO

BRATISLAVA – Súčasný líder a vicepremiér si vie na poste šéfa hnutia predstaviť niekoľkých ľudí. Pripomenul, že na novembrovom sneme mu členovia vyjadrili jednoznačnú dôveru. Od začiatku volebného obdobia klub opustili dvaja poslanci.

„Máme minimálne troch, štyroch ľudí, ktorým vieme bez problémov OĽaNO zveriť do rúk a bude na tom ešte lepšie, ako je dnes,“ skonštatoval Matovič. Mená nechcel konkretizovať, no dodal, že premiér Eduard Heger, ktorý je členom predsedníctva, je určite jeden z nich. Matovič zdôraznil, že na sneme zo 17. novembra 2021 získal v tajnom hlasovaní plnú podporu. „Dostal som hlasy všetkých prítomných ľudí. Rozhodli sa, že sa budú naďalej so mnou trápiť na čele OĽaNO, ja sa im trochu čudujem. Mohli si zvoliť aj lepšie, ale tak čo narobím, je to moja úloha,“ skonštatoval pre TASR. Nešlo o klasickú voľbu predsedu, ale o vyjadrenie podpory. Hnutie nevolilo na sneme nového šéfa, keďže ho do funkcie zvolilo v októbri 2019 na štyri roky.

„To, že skoro po dvoch rokoch je z 53 poslancov stále 51 a držia ako tím, je veľmi dobrý výsledok,“ reagoval Matovič na to, že z klubu OĽaNO odišiel na jeseň Ján Krošlák a ešte predtým z klubu vylúčili Martina Čepčeka. Krošlák vtedy priblížil, že odchádza, pretože dlhodobo nesúhlasí so spôsobom a štýlom lídra OĽaNO. Matovič neočakáva ďalšie odchody z klubu OĽaNO, no ak by bola v parlamente tesná väčšina koaličných poslancov, je podľa neho možné, že by mohlo dôjsť k snahe získať si niektorých poslancov. „V situácii, ak by ‚mafia‘ videla, že zostalo len 76 alebo 77 poslancov a bolo by to o tom, že kúpme si ešte jedného alebo dvoch, určite by to urobili, hoci verím, že by to nebolo z nášho poslaneckého klubu,“ povedal s tým, že medzi koaličnými poslancami sú „bohužiaľ, slabé charaktery“.