Marián Viskupič zo SASKY sa vyjadril exkluzívne pre Vysokú hru: Samuel Vlčan by mal vrátiť dotáciu

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: FB Marián Viskupič

Finančný expert a politik Marián Viskupič zo SASKY, reagoval na odstúpenie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana, ktorý dostal štátnu dotáciu pre firmu Reko Recycling. Podľa neho, je to za hranou etiky, aby minister dostal takúto dotáciu pre vlastnú firmu. Mal by sa vzdať dotácie a vrátiť ju späť uviedol Viskupič. Zodpovednosť nesie aj minister Ján Budaj.

 

Ako vnímate odstúpenie Samuela Vlčana  ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka z funkcie. Je podľa Vás správne že dostal štátnu dotáciu pre svoju firmu Reko Recycling

Ako jedinú správnu možnosť – vyvodenie politickej zodpovednosti voči sebe. Je za etickou hranou, aby ako minister dostal takúto dotáciu pre firmu, kde je konečným užívateľom výhod. Som presvedčený, že vyvodenie politickej zodpovednosti nestačí, mal by sa aj vzdať spomínanej dotácie. Lebo to neviem vnímať inak, ako zlatý padák vo výške 10 bytov. Takto si ľudia vedia hodnotu vyše 1,4 mil eur lepšie predstaviť.

 

Konal pán Ján Budaj správne, ak dopustil, aby dotáciu dostal Samuel Vlčan, mal by odstúpiť pán Budaj z funkcie?

Pán Budaj nekonal správne. Je to zásadné zlyhanie, aj z jeho strany. Použime test Ficom. Predstavme si, že by na dotácii nebolo meno pani Vlčanovej, ale meno pani Svetlany Ficovej…zdalo by sa niekomu poskytnutie takejto dotácie OK? Som presvedčený, že minimálne morálna a etická rovina bola zásadne prekročená a zodpovednosť nesie aj minister Budaj.

 

Vymenuje pani prezidentka Zuzana Čaputová úradnícku vládu?

Myslím si, že áno. Toto bola určite posledná kvapka. Poverená vláda, v ktorej aktuálne chýbajú už štyria ministri nemá žiadny zmysluplný dôvod ďalej fungovať.

 

Mal by sa stať ministrom pôdohospodárstva Eduard Heger?

Nie, nebolo by to správne a nedávalo by to logiku. Jediné správne riešenie je odobratie poverenia tejto vláde a vymenovanie úradníckej vlády.