Mária Kolíková: „Slovensko podniká právne kroky k zaisťovaniu ruského majetku.“

Autor: Redakce
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková poèas tlaèovej konferencie SaS na tému: Prichádzame s návrhmi, èo s ušetrenými financiami, ak nebude prelomené veto poèas 66. schôdze NRSR v Bratislave 21. júna 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Vláda ministerku spravodlivosti Kolíkovú na jar poverila zriadiť Ústrednú koordinačnú skupinu pre vykonávanie medzinárodných sankcií, ktorej členmi sú viaceré štátne orgány a inštitúcie.

Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková považuje rozhodnutie Európskej únie zaradiť európskeho šéfa Nočných vlkov Jozefa Hambálka na sankčný zoznam za odôvodnené.

„Nie je samozrejme štandardné, že občan SR je na sankčnom zozname EÚ. Súčasne treba povedať, že to nie je prvý prípad, kedy sa občan EÚ dostal na sankčný zoznam EÚ,“ uviedla Kolíková v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Ministerka spravodlivosti sa vyjadrila aj k sankciám. Podľa nej spôsob vykonávania medzinárodných sankcií nie je dobrý. Problém vidí v tom, že je rozložený medzi viaceré orgány. „Je to veľmi rozbité a musíme urobiť riadnu právnu úpravu, aby sme to mohli urobiť oveľa efektívnejšie aj pre budúce prípady,“ podotkla Mária Kolíková.

Ako ďalej uviedla, ministerstvo upozornilo príslušné orgány, aby v súvislosti s vykonávaním sankcií urobili potrebné kroky. „Ministerstvo spravodlivosti identifikovalo v rámci našej pôsobnosti, že je tu majetok, ktorý súvisí s obchodnými spoločnosťami a v tej súvislosti sme urobili potrebné kroky. Informovali sme, samozrejme, aj všetky orgány, ktoré súvisia s týmto justičným priestorom, či už sú to súdy alebo exekútorská, notárska komora,“ doplnila.

Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla taktiež uviedol, že na Slovensku už zaistili majetok viacerých ruských bánk. „V stredu 13. júla Ministerstvo financií (MF) SR informovalo Ústrednú koordinačnú skupinu pre vykonávanie medzinárodných sankcií, že v týždni od 27. júna do 1. júla vykonalo notifikáciu do databázy Financial Sanctions Operational Results (FSOR), ktorá sa týkala zápisu nulových zaistení aktív Ruskej národnej banky. V rovnaký deň MF SR informovalo, že do FSOR databázy zadalo aj informáciu o zaistení akcií Sberbank Rossii OAO a VTB Bank PJSC,“ oznámil Peter Bubla.

ZDROJ: teraz.sk
ZDRIJ FOTO: teraz.sk