Lipšic je ochotný rezignovať. Špeciálna prokuratúra vracia úder

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: FB Daniel Lipšic
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic opustí svoj post pod jedinou podmienkou. Zrušenie ÚŠP by mohlo mať výrazne negatívny dopad na celé Slovensko. Tvrdenia dekana Burdu považuje ÚŠP za absurdné.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic opustí svoj post pod jedinou podmienkou. Zrušenie ÚŠP by mohlo mať výrazne negatívny dopad na celé Slovensko. Tvrdenia dekana Burdu považuje ÚŠP za absurdné.

Lipšic sa vzdá svojej funkcie jedine v prípade, ak vláda garantuje, že nijakým spôsobom neobmedzí postavenie a funkciu Úradu špeciálnej prokuratúry. Prokurátor uviedol, že mnohí členovia vlády nie sú v skutočnosti za to, aby ÚŠP zanikla. K jedným z nich patrí aj hnutie KDH. Na Facebooku predstavitelia napísali, že sú zásadne proti: „KDH stálo pri vzniku Špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu a zrušenie týchto inštitúcií je pre nás červenou čiarou!“

Ak vidia jediný problém vo vedení, je ochotný sa svojho kresla vzdať, uvádza SITA. „Boj proti organizovanému zločinu a korupcii nikdy nie je, a ani nemôže byť, postavený na jednej osobe. Kľúčovú úlohu v boji proti najzávažnejšiemu zločinu, ktorý ničí právny štát, však zohrávajú moji kolegovia prokurátori ÚŠP,“  vyhlásil v oficiálnom stanovisku Lipšic.

Zrušenie prokuratúry presadzoval verejne najmä dekan Burda z Univerzity Komenského. Jeho dôvodom sú podozrenia z manipulácie káuz. Vláde odporučil vykonať tento krok čo najskôr. „Za týchto okolností, ktoré tu momentálne sú, naozaj špeciálne orgány nepotrebujeme. Sú to raritné orgány v rámci krajiny európskej únie. Podľa mňa je úplne v poriadku, ak by sme sa vrátili k existencii bez týchto orgánov,“ vyhlásil Burda v podcaste Pravda. Zároveň uviedol, že činnosť Generálnej prokuratúry je dostatočnou zárukou zákonnosti.

ÚŠP vyvracia obvinenia z manipulácie dôkazov

Na kritiku zo strany dekana reagovali aj samotní zástupcovia ÚŠP v stanovisku na sociálnej sieti. „Nebránime sa vecnej kritike, dokonca ani od osôb, ktoré nikdy žiadnu trestnú vec nepojednávali, a nikdy nevideli vyšetrovací spis,“ píšu v statuse. Zároveň zdiskreditovali Burdove tvrdenia podloženými dôkazmi o ich nepravdivosti. Uvádzajú, že žiaden súd doposiaľ nekonštatoval manipuláciu trestných stíhaní v dozore prokurátorov ÚŠP.

Úspešnosť ich obžalôb v rokoch 2021-2023 je na 93-94%. Na záver pripomenuli, že Najvyšší súd SR opakovane konštatoval, že Generálne prokuratúra SR nesprávne aplikovala zákonné ustanovenia. ÚŠP je presvedčené, že v právnom štáte je nutné rešpektovať právoplatné súdne rozhodnutia a preto veria, že sa ku nepodloženým tvrdeniam dekana vyjadria aj predstavitelia Univerzity Komenského.

Vládna koalícia navrhuje úplné zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Úrad by tak spadal pod Generálnu prokuratúru pod vedením Maroša Žilinku. Svoje rozhodnutie si vláda odôvodňuje reformou trestnej politiky vlády. Ich kroky by mali viesť ku posilneniu právneho štátu. Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa minulý týždeň stretol s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reynderom a spoločne rokovali o pripravovaných legislatívnych alternáciách. Dnes by mala vláda rokovať o zrušení ÚŠP.

Pozrite si vyjadrenie Daniela Lipšica ohľadom manipulácie nahrávok ÚŠP: