Kyjev tvrdí, že Rusi vykopávajú mŕtve telá. Nie je pritom jasné, prečo telá exhumujú, ani čo sa s nimi stane ďalej!

EBE 15 Kyjev - Ruské vojenské nákladné autá znièené poèas bojov medzi ruskými a ukrajinskými silami stoja za ažko poškodeným obytným domom neïaleko Kyjeva na Ukrajine v piatok 1. apríla 2022. Russian military trucks, destroyed during fighting between Russian and Ukrainian forces, are backdropped by a heavily damaged apartment building outside Kyiv, Ukraine, Friday, April 1, 2022. Emergency relief and evacuation convoys for the besieged Ukrainian city of Mariupol remained in doubt Friday following reports of Russian interference, while Russian officials accused Ukraine of flying helicopter gunships across a border between the two countries and striking an oil depot. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Mariupoľská mestská rada v piatok oznámila, že ruskí vojaci začínajú vykopávať telá obetí, ktoré v predchádzajúcich týždňoch zakopali na priestranstvách v blízkosti obytných blokov.

Nie je pritom jasné, prečo telá exhumujú, ani čo sa s nimi stane ďalej. Podľa ukrajinských úradov ruská armáda dopravila do mesta 13 mobilných krematórií. Existujú preto obavy, že Rusko chce týmto spôsobom zlikvidovať dôkazy o vojnových zločinoch, ktoré jeho vojaci spáchali v Mariupole.

„Ale to sa im nepodarí. O početných zločinoch ruskej armády v Mariupole už vie celý svet,“ uvádza vo vyhlásení mestská rada. Ruskí vojaci okrem toho podľa nej bránia Mariupoľčanom, aby v okolí svojich domov pochovávali civilistov, ktorých zabili ruské sily.

Ruská armáda tvrdí, že sa jej podarilo získať úplnú kontrolu nad oceliarňou v juhoukrajinskom meste Mariupoľ, ktorú ovládali ukrajinské ozbrojené sily.

TASR tieto správy prevzala z agentúry DPA a televízie Sky News. Vzhľadom na situáciu v obliehanom Mariupole, o ktorý sa už celé týždne zvádzajú ťažké boje, ich nebolo možno nezávisle overiť.

„Útoky ruských ozbrojených síl a jednotiek Doneckej ľudovej republiky v meste Mariupoľ úplne oslobodili Ijličovu oceliareň od ukrajinských nacionalistov,“ vyhlásil hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ukrajinská strana toto tvrdenie zatiaľ nepotvrdila. Veliteľ 36. námornej brigády ukrajinských ozbrojených síl Serhij Volyna, ktorá v meste kladie vytrvalý odpor voči ruskej presile, pripustil, že situácia obrancov je „kritická“. Podľa neho by obkľúčeným ukrajinským vojakom pomohla len rýchla vojenská operácia, ktorá by prelomila ruskú blokádu alebo prípadné politické riešenie situácie v Mariupole.

Ukrajinské jednotky v Mariupole už v pondelok uviedli, že sa pripravujú pravdepodobne na svoju „poslednú bitku“, pretože sú v obkľúčení a dochádza im munícia.

Intenzívne boje v Mariupole sa sústreďujú na okolie metalurgického kombinátu Azovstaľ, v blízkosti ktorého sa nachádza aj Ijličova oceliareň. Rusom tam stále vzdorujú zvyšky 36. brigády námornej pechoty a jednotky špeciálneho určenia Azov.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: teraz.sk