Kosovský premiér v Prahe odovzdal oficiálnu prihlášku do EÚ

Autor: Redakce
Kosovský premiér Albin Kurti odovzdal v Prahe prihlášku Kosova do Európskej únie českému ministrovi pre európske záležitosti Mikulášovi Bekovi.
Česko v tomto polroku predsedá Rade EÚ. „Dnes som ako zástupca Európskej komisie prevzal z rúk kosovského premiéra Albina Kurtiho oficiálnu prihlášku Kosova do EÚ. Európska perspektíva je pre región západného Balkánu silnou zárukou mieru a prosperity,“ napísal Bek na sociálnej sieti Twitter. Podľa českého ministerstva zahraničných vecí táto žiadosť potvrdzuje, kde občania Kosova vidia svoju budúcnosť. „Pokrok v integrácii západného Balkánu do EÚ je jednou z hlavných priorít aj úspechov českého predsedníctva,“ napísal na Twitteri šéf českej diplomacie Jan Lipavský. Kosovo na svojej ceste do Európskej únie nežiada zrýchlený proces či skratky. Chce dosiahnuť pokrok v ekonomike a nevyhnutných reformách, povedal premiér Albin Kurti.
Žiadosť o kandidátsky štatút pre svoju krajinu v stredu podpísala kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, predseda parlamentu Glauk Konjufca a premiér Albin Kurti.Kosovo, ktoré obývajú prevažne etnickí Albánci, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. Srbsko ho však odmieta uznať a doteraz považuje Kosovo za súčasť svojho územia. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko. Srbsko Európsku úniu požiadalo, aby proces kosovskej kandidatúry zrušila. Srbskí predstavitelia zároveň uviedli, že päticu krajín, ktoré nezávislosť Kosova neuznávajú, požiadajú, aby túto iniciatívu v Bruseli blokovali.


ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook