Kontaminované obilie z Ukrajiny a vyjadrenie strany Hlas. Nedávali si servítku pred ústa

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: reprofoto FB video Branislav Becík

Ministerstvo pôdohospodárstva vydalo zákaz spracovania a uvedenia do krmovinového a potravinového reťazca pre možnú hrozbu kontaminácie ukrajinského obilia. MPRV SR spolu s podriadenými organizáciami (ŠVPS SR, ÚKSÚP) zabezpečilo odber vzoriek všetkého obilia a múk z Ukrajiny, ktoré už sú naskladnené na Slovensku. Dnes sa uskutočnila tlačová konferencia ministerstva pôdohospodárstva. Oznámili výsledky. K situácii sa vyjadrila aj strana Hlas-SD.

Šéf štátnej potravinovej a veterinárnej správy Jozef Bíreš upokojil verejnosť vyjadrením, že všetky produkty, ktoré pochádzajú z Ukrajiny, sú analyzované a kontrolované.

Tlačovú konferenciu usporiadala aj strana Hlas. Branislav Becík z Hlasu vyhlásil, že v mlyne Kolárovo sa minulý týždeň našlo 1500 ton kontaminovaného a zdraviu škodlivého obilia. Tento problém a táto téma je iba v začiatku a ako sa zdá je o veľa komplikovanejšia. Na Slovensku máme milióny kontaminovanej múky. Situácia je mimoriadne vážna. V štáte je tak veľký rozvrat, že nikto nevie kde presne v ktorých reťazcoch sa múka nachádza.

„Najväčšia a najhnusnejšia kauza tejto vlády? Vedome otrávili naše deti!? Kto skontroluje milióny vreciek kontaminovanej múky, ktorú môžeme mať aj doma?“ vyjadril Becík na sociálnej sieti.

Ukrajina je najväčší exportér hydinového mäsa, ktorá sa kŕmi touto pšenicou. Jedná sa aj o komodity, kde sa múka spracováva v živočíšnej výrobe  Ide o zdravie našich detí a celého nášho národa. Z úradu vlády prišlo stanovisko, že treba dočasne pozastaviť dovoz obilia na Slovensko a aj niektorých potravinárskych výrobkov. Dochádza k prebalovaniu múky už dlhé mesiace.

„Heger s Vlčanom dopustili, aby ukrajinská pšenica ohrozovala zdravie ľudí. Hlas žiada výkup zdravých slovenských produktov od štátu a dôslednú kontrolu dovezenej pšenice,“ vyjadril Peter Pellegrini na sociálnej sieti.