Koniec zlému zaobchádzaniu! Vznikli špeciálne tímy na monitorovanie mučenia

Autor: Redakce
Zdroj foto: FB Verejný ochranca práv
Na základe záväzkov vyplývajúcich z Opčného protokolu boli aplikované preventívne prostriedky v podobe pravidelných kontrol. Vznikol aj nový odbor dohľadu nad obmedzeniami slobody.

Na základe záväzkov vyplývajúcich z Opčného protokolu boli aplikované preventívne prostriedky v podobe pravidelných kontrol. Vznikol aj nový odbor dohľadu nad obmedzeniami slobody.

Ako informuje TASR, špeciálne tímy začali pôsobiť na strediskách kde sa nachádzajú osoby s pozbavenou alebo obmedzenou slobodou. Za ich vznikom stoja tri inštitúcie, ktoré to oznámili na utorkovej tlačovej konferencií. Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, Úrad komisára pre deti v rámci Národného preventívneho mechanizmu proti mučeniu a Kancelária verejného ochrancu práv.

Verejný ochranca bude v mene Národného preventívneho mechanizmu podávať každoročne za všetky tri inštitúcie výročné správy o stave činnosti Národnej rade SR. Kontroly voči zlému zaobchádzaniu sa budú vykonávať vo forme pravidelných neohlásených návštev daných zariadení. Na svoj nový záväzok sa už kancelária pripravila vykonaním kontroly v Ústave policajného zaistenia v Medveďove.

„V rámci preventívnych prostriedkov, vyplývajúcich z našej činnosti, je pre nás dôležité zamerať sa predovšetkým na kvalitu vzťahov v zariadeniach, kde sa nachádzajú deti a mladiství,“  oznámil na tlačovej konferencii komisár pre deti Jozef Mikloško. Inštitúcie chcú zabezpečiť monitoring a zároveň učiť štát ako s takýmito osobami zaobchádzať.

Vznik odboru dohľadu nad obmedzením osobnej slobody

Verejný ochranca Róbert Dobrovodský zároveň vyhlásil, že v rámci Kancelárie verejného ochrancu práv vznikol nový odbor dohľadu nad obmedzením osobnej slobody, ktorého úlohou je aplikovanie záväzkov vyplývajúcich z Opčného protokolu. Ako informuje ochranca práv, Slovenská republika ratifikovala protokol v júli tohto roku k dohovoru OSN proti mučeniu a krutému zaobchádzaniu. Národná rada sa rozhodla opatrenia tohto protokolu zveriť do rúk troch inštitúcií.

„Je to veľký záväzok Slovenskej republiky a som rád, že sme sa k protokolu pridali. Pre mňa osobne je to aj potvrdenie metódy práce ombudsmana v teréne. Mojou úlohou, ako aj úlohou Kancelárie verejného ochrancu práv je teraz jednak napĺňať NPM v rámci našich kompetencií, ale aj koordinovať tri ľudskoprávne inštitúcie,“ informoval Dobrovodský na sociálnej sieti.

Na tlačovej konferencií boli prítomný verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská a komisár pre deti Jozef Mikloško. Slovensko má medzi ostatnými krajinami výsadu v tom, že ľudské práva občanov sú zverené do rúk troch nezávislých inštitúcií s vlastnou expertízou.

Pozrite si video, ktoré vysvetľuje čo priniesla ratifikácia dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím pred 13 rokmi: