Konflikt Ruska a Ukrajiny pokračuje. Rusko začalo vojenské cvičenia pri hraniciach s Ukrajinou, tá tvrdí, že zneškodnila skupinu sabotérov ovládaných Moskvou

Ruská armáda v utorok oznámila, že začala vojenské cvičenia s účasťou približne 6000 vojakov a najmenej 60 bojových lietadiel v juhozápadnej časti Ruska a na polostrove Krym.   Ukrajinská kontrarozviedka v utorok oznámila, že zneškodnila skupinu sabotérov údajne ovládaných Moskvou, ktorí s cieľom „destabilizovať“ situáciu pripravovali sériu útokov v pohraničných oblastiach Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruský Južný vojenský okruh tieto cvičenia s ostrou streľbou označil za previerku bojovej pripravenosti. „Jednotky budú nacvičovať širokú škálu úloh vrátane všeobecnej podpory pre taktické cvičenia,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení. Pri manévroch majú byť použité rôzne typy lietadiel, rakiet a lodí Čiernomorskej a Kaspickej flotily.

Cvičenia sa konajú v oblasti Krymského polostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, a v Rostovskej oblasti a Krasnodarskom kraji na juhozápade Ruska.

Rusko v poslednom období zhromaždilo viac ako 100.000 svojich vojakov neďaleko hraníc s Ukrajinou, čo podľa AFP vyvolalo najväčšiu krízu vo vzťahoch medzi Východom a Západom od čias studenej vojny. Západ Moskvu obviňuje, že plánuje inváziu na Ukrajinu.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) vo svojom vyhlásení spresnila, že v rámci svojej operácie zatkla dvoch obyvateľov Ukrajiny, z ktorých jeden má ruské občianstvo.

Zhabané bolo i „výbušné zariadenie, ručné zbrane a munícia“. Muži údajne plánovali „sériu ozbrojených útokov“ na mestskú infraštruktúru. Podľa SBU skupinu „koordinovali ruské tajné služby“.

Dvojica pôsobila v Charkove, meste s miliónom obyvateľov, ktoré sa nachádza neďaleko ruských hraníc na východe Ukrajiny, a v meste Žytomyr na strednej Ukrajine.

Agentúra Ukrinform napísala, že kandidátov do zločineckého gangu si dvojica vyberala v rámci fingovaného náboru zamestnancov do bezpečnostnej firmy. Využívali pri tom aj svoje kontakty s predstaviteľmi podsvetia.

Zdroj z orgánov činných v trestnom konaní pre agentúru AFP uviedol, že obaja muži boli bývalými príslušníkmi kománd s bojovými skúsenosťami. Verbovali údajne najmä Rusov, ktorí už spáchali násilné trestné činy.

Kyjev a Západ v posledných týždňoch obviňujú Rusko z hromadenia desiatok tisíc vojakov na ukrajinskej hranici, pričom to vnímajú ako prípravy na možnú inváziu i pokus o destabilizáciu situácie na Ukrajine.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: archív teraz.sk