Konečne prichádza uvoľnenie opatrení! Vladimír Lengvarský vysvetlil, kde ešte budeme potrebovať respirátory

Respirátory budú od štvrtka (21. 4.) povinné len v domovoch sociálnych služieb a v nemocniciach. Ruší sa tiež povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou. Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

„Respirátory budú povinné už iba v zariadeniach sociálnej starostlivosti, a to pre návštevníkov a personál pri kontakte s pacientom. V tom istom režime to bude aj v nemocniciach a v iných zdravotníckych zariadeniach,“ vyhlásil minister. Platiť budú viaceré výnimky.

Osoby, ktoré boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, už nebudú povinné absolvovať karanténu. O povinnosti nastúpiť do karantény pre osobu po úzkom kontakte však môže rozhodnúť lekár. „Napríklad, ak by tento kontakt mohol ohroziť osobu imunodeficientnú alebo podobne,“ priblížil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

V prípade izolácie osoby po pozitívnom výsledku testu zmeny nenastávajú. Naďalej je povinná izolovať sa na päť dní a rovnako päť dní po ukončení izolácie platí aj povinnosť nosiť respirátor.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: TASR