Koalícia pri opozičnom návrhu na odvolávanie ministra Mikulca neodpovedala na podozrenia týkajúce sa konania vyšetrovateľov NAKA

Koalícia pri opozičnom návrhu na odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie neodpovedala na podozrenia týkajúce sa konania vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Opakuje len, že prepisy odposluchov ukazujú „neformálne rozhovory“. Povedal to poslanec Národnej rady (NR) SR Ľubomír Vážny (Smer-SD) počas diskusie v pléne.

„Chápem, že emóciami a s podstatou tejto schôdze nesúvisiacimi nezmyslami chcú zakryť meritum schôdze. Doteraz neodpovedali na kauzu ako zneužívanie štátnej moci,“ kritizoval Vážny koalíciu. Mikulec podľa neho vo svojom rezorte pripustil také prečiny, ktoré sú za hranou a jeho kompetenciami.

Koalícia podľa Vážneho túto kauzu výrazne zľahčuje a zametá pod koberec. „Každé vládne vyjadrenie sa začína a končí kritikou toho, čo urobil Smer-SD za posledných 12 rokov,“ skonštatoval poslanec. Dodal, že táto vláda za dva roky predvádza hádky, nezvládla pandémiu ani finančnú podporu.

Podobne to vidí jeho stranícky kolega Boris Susko. Pripomenul, že vyšetrovatelia NAKA sú orgánmi činnými v trestnom konaní a nemožno to zľahčovať a hovoriť o súkromnej neformálnej komunikácii. „Nie sú to súkromné osoby, ktoré sa neformálne bavia o niečom pri pive alebo pri káve. Sú to osoby, zástupcovia štátu, ktorí rozhodujú o právach a právom chránených záujmoch fyzických a právnických osôb,“ podotkol. Upozornil, že ak budeme takéto konanie akceptovať, neskôr sa to môže stať hocikomu. „Kde máme záruku, že vyšetrovatelia NAKA takýmto spôsobom nepostupovali a nebudú postupovať voči ktorémukoľvek občanovi SR,“ podotkol.

Poslanci Smeru-SD pokračujú aj v stredu v postupnom čítaní z uznesenia Generálnej prokuratúry (GP) SR v trestnej veci obvinenej skupiny vyšetrovateľov NAKA zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Diskusia k odvolávaniu pokračuje tretí deň.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: archív teraz.sk