KDH a Demokrati sa chcú spojiť. Juraj Šeliga a Jana Žitňanská odišli zo strany Za ľudí a vstúpili do Demokratov

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: FB Juraj Šeliga

KDH a Demokrati sa chcú spojiť. Šeliga rokuje s Hegerom i Majerským, chce spájanie Demokratov a KDH. Juraj Šeliga a Jana Žitňanská odišli zo strany Za ľudí a vstúpili do Demokratov. Prioritou je vytvoriť jednu kandidátku s KDH. 

O spoločnom postupe do volieb rokovali už viaceré strany, zatiaľ to k ničomu neviedlo. Prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza ukazuje, že aj keby k nejakému spájaniu nakoniec došlo, strany tým môžu časť svojich priaznivcov stratiť. Platí to najmä vtedy, ak by išlo o príliš veľké zoskupenie stredopravých strán.

Prieskumy, ukazujú KDH a Demokratom výsledky po 5% alebo len tesne nad touto hranicou, vytvoria tlak na spojeneie týchto dvoch strán. hovorí Jakub Hankovský, riaditeľ agentúry Ipsos. „Asi bude musieť byť čoraz väčšou témou spájanie nových strán – a týkať by sa to mohlo hlavne Demokratov a KDH.“

Juraj Šeliga, poslanec Národnej rady, rokuje o svojej politickej budúcnosti s dočasne povereným premiérom a lídrom nového subjektu Demokrati Eduardom Hegerom, ako aj so šéfom mimoparlamentného KDH Milanom Majerským. Zmysel vidí v spoločnej kandidátke Demokratov a KDH.

Šeliga by chcel volebnú spoluprácu KDH a Demokratov. Tvrdí, že ich spojenie potvrdzuje aj prieskum. „Som pripravený urobiť všetko, čo viem, aby tieto hlasy boli oboma straníckymi centrálami, respektíve lídrami vypočuté. Možný volebný zisk 15 percent by dal povolebnú šancu na zostavenie proreformnej vlády bez Smeru, Hlasu a extrémistov. To je veľká vec a nesmieme ju ignorovať,“ vyhlásil.