Kam k vode keď sa oteplí? Toto sú najkrajšie vodné objekty na Slovensku

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: Flickr/ Matúš Morong
Za priezračnou vodou nemusíte cestovať ďaleko.

Za priezračnou vodou nemusíte cestovať ďaleko.

Hoci je ešte zima, tento týždeň nám priniesol už prvé jarné lúče. Napriek tomu, že nás mráz ešte chvíľu potrápi, už čoskoro sa budeme oddávať letným radovánkam. Na Slovensku sa nachádza nespočetné množstvo vodných objektov, v článku sme pre Vás vybrali tie najkrajšie. Vykúpte sa v Štiavnických tajchoch alebo nasajte slnečné lúče na povestnej Sĺňave.

  1. Tajch Klinger

Pôvodne ako zdroj energetickej vody pre vodočerpacie stroje, dnes už slúži len na rekreáciu. Ukrytý v lone Banskej Štiavnice patrí medzi najkrajší svojho druhu. Tajch bol vybudovaný v 18. storočí a v minulosti sa na ňom dokonca hrávali zápasy celoštátnej ligy vo vodnom póle. Okrem plávajúceho móla ponúka aj bufet s drobným občerstvením a prekrytou terasou. Pre športovcov disponuje workoutovým ihriskom. Pre milovníkov prírody máme dobrú správu, prístup k nemu totiž vedie cez príjemný prechádzkový chodník v lese, uvádza Turisticky.sk

  1. Sĺňava

Najfrekventovanejšou oblasťou na západe Slovenska je vodná nádrž Sĺňava, nachádzajúca sa kúsok od Piešťan. Svoj názov si získala vďaka vysokému počtu slnečných dní v roku. Ako píše Slovakiatravel, svojej obľúbenosti vďačí aj dvoma kempingom v jej okolí (Pullman, Lodenica) a rôznym hotelom či penziónom. Ukrátení nebudú ani milovníci vodných športov. V areáli sa nachádza množstvo požičovní výbavy na veslovanie, windsurfing či kanoistiku. Za spomenutie určite stojí aj umelo vytvorený vtáčí ostrov, kde prežíva veľké množstvo vzácnych druhov vtákov.

  1. Jazero Beňatina

Jedinečná prírodná pamiatka nachádzajú sa v oblasti východoslovenskej obce Beňatina sa môže pýšiť azúrovou priezračnou vodou. Svojim vzhľadom pripomína milované chorvátske Plitvické jazerá, uvádza Dromedar. Ukryté v skalách lomu patrí jazero Beňatina medzi najobľúbenejšie víkendové destinácie. Zaujímavosťou je aj útvar na jednej zo stien skaly, ktorý pripomína odtlačok chvosta veľryby.

Vďaka tomuto unikátnemu nálezu sa jazero občas nazýva aj „Beňatínska veľryba“. Archeológom sa však doposiaľ nepodarilo zistiť, čo to v skutočnosti naozaj je. Pre zvedavcov je na okolitých skalách tiež možné pozorovať praveké skameneliny či ulity. Ak Vás jeho tyrkysová voda omrzí môžete sa vydať na cestu prehliadkovým chodníkom.

  1. Ružbašský kráter

V neposlednom rade patrí do zoznamu aj najväčšie travertínové jazero na Slovensku, ktoré od roku 1967 patrí medzi chránené prírodné útvary Slovenska. Jazero nachádzajúce sa v obci Vyšné Ružbachy  vďačí svojej sláve aj vďaka krásnej priezračne vode. Jazierko svojim vzhľadom pripomína prírodnú výrivku kvôli svojmu kruhovitému tvaru o priemer 20 metrov. Hĺbka siaha až do 3 metrov.

Napriek tomu, že je tu kúpanie zakázané, väčšinu turistov to aj tak neodradí. Jazierko prekvapí aj svojou malou frekventovanosťou, takže ak túžite po kľudnom odpočinku v minerálnej vode, je toto miesto pre vás ideálne. V okolí Ružbachov sa nachádzajú ešte aj iné krátery, tie však nie sú naplnené vodou. Ak by sa Vám málilo, v obec ponúka ešte Kúpele Vyšné Ružbachy, píše Planet Slovakia.