Juraj Šeliga z hnutia Demokrati podáva odvolanie vo veci utajenia informácií o použití paragrafu 363 v prospech Roberta Kaliňáka

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Juraj Šeliga

Juraj Šeliga, z hnutia Demokrati, oznámil podanie odvolania v súvislosti s rozhodnutím generálnej prokuratúry utajiť informácie o použití paragrafu 363 v prípade bývalého ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Šeliga tvrdí, že generálny prokurátor sa správa ako samovládca a nezverejňuje dostatočne dôležité informácie o tomto rozhodnutí. Taktiež poukazuje na nedostatky v rozhodnutí o použití tohto paragrafu a vyzýva na jeho zrušenie. Strana Demokrati zdôrazňuje význam spravodlivosti a transparentnosti vo verejnej správe a požaduje komplexnú reformu prokuratúry.

 

V auguste tohto roku generálna prokuratúra zrušila obvinenie Roberta Kaliňáka na základe paragrafu 363. Šeliga pripomína, že sa o tomto rozhodnutí snažil získať viac informácií na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. “Keď sme sa Žilinku pýtali, prečo a na základe akého konkrétneho poverenia zrušil Kaliňákovi netrestný námestník Sedlák, odmietol nám zverejniť informácie,” povedal Šeliga. “Prečo sa Žilinka bojí povedať na základe čoho poveril námestníka Sedláka, aby promptne zrušil Kaliňákovi obvinenie? Keď ide o medveďov, alebo iné témy, Žilinka veselo komentuje na sociálnych sieťach. Ale keď ide o skutočne dôležité veci, tak mlčí, aké sú za tým dohody?”

Demokrati upozorňujú, že rozhodnutie o § 363 v prospech Roberta Kaliňáka má viacero nedostatkov a preto by mohlo byť nezákonným.

Šeliga ďalej hovorí, že generálna prokuratúra nie je používaní paragrafu 363 konzistentná. “V minulosti na základe paragrafu 363 nerozhodovali, teraz s tým nemajú problém. Zastavujú celé vyšetrovania a nahrávajú tak Robertovi Ficovi v jeho snahe naštrbiť právny štát a manipulovať verejnosť. Ústavný súd to povedal jasne – generálna prokuratúra nemôže používať 363 pred tým, než padne obvinenie. Máme konkrétne rozhodnutia podpísané Kanderom, keď odmietol podnet podľa § 363 pretože nebolo vznesené obvinenie. Dnes rozhodujú úplne opačne.”

Prezidentka Čaputová by podľa Šeligu nemala váhať s podaním disciplinárneho návrhu na generálneho prokurátora. “Žilinka sa zo seba snažiť všemocného cára, no je to obyčajný úradník, ktorý sa drzo vysmieva už aj pani prezidentke. Strana Demokrati dlhodobo považuje tému spravodlivosti za kľúčovú a budeme naďalej intenzívne komunikovať, že moc rozhodovať o vine a nevine, moc celého súdnictva, nemôže byť limitovaná v rukách jedného úradníka. Preto navrhujeme komplexnú reformu prokuratúry, skrátenie volebného obdobia generálneho prokurátora, oklieštenie jeho právomocí a v neposlednom rade zrušenie paragrafu 363,” vyhlásil Šeliga.

Strana Demokrati je podľa jej podpredsedu Jaroslava Naďa niekedy osamelým, no silným štítom, ktorý bráni bytostné záujmy Slovenskej republiky. “Či je to v oblasti spravodlivosti, kde jasne vidíme, že Žilinka zneužíva svoje právomoci, alebo v oblasti zahranično-politického ukotvenia Slovenska. Aj tam Žilinka koná v rozpore so záujmami Slovenska. Napísal 35 totálne nekompetentných pripomienok k obrannej dohode s USA, naskočil na vlak ruskej propagandy pri cintoríne v Ladomírovej, no čo je najzásadnejšie, ešte stále nevypovedal zmluvu o spolupráci s ruskou prokuratúrou. Načo nám je táto zmluva? Aby Rusi mohli získavať informácie o našich firmách? Žilinka má očividne blízko k Rusku a naše členstvo v EÚ a NATO je mu vzdialené. Verím, že 30. septembra budú ľudia voliť tak, aby sa tu Žilinka nemohol správať ako báťuška cár. My v strane Demokrati sa v boji za spravodlivé Slovensko nikdy nevzdáme,” uzavrel Naď.